Kombatanci, przedstawiciele władz lokalnych oraz organizacji społecznych i instytucji działających na terenie powiatu wzięli udział w uroczystości upamiętniającej rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uczestnicy spotkania w Zespole Szkół nr 2 nawoływali do tego, by zachować pamięć o tamtych wydarzeniach i ludziach, którzy walczyli na wszystkich wojennych frontach.

Pamiętajmy o bohaterach

Jak co roku 1 września obchodzono rocznicę wybuchu II wojny światowej połączoną z Powiatowym Dniem Kombatanta i Weterana. Szczycieńskie uroczystości odbyły się w sobotę w Zespole Szkół nr 2. Uczestniczyli w nich m.in. członkowie organizacji kombatanckich oraz władze lokalne, a także poczty sztandarowe. Na rocznicowych obchodach nie zabrakło również żołnierzy z Jednostki Wojskowej w Lipowcu. Na początku uroczystości minutą ciszy uczczono wszystkich nieżyjących uczestników walk. Starosta Jarosław Matłach przypomniał o tym, że zakończenie wojennej gehenny nie oznaczało wcale kresu niepodległościowych dążeń Polaków, a wręcz przeciwnie - dalsze represje, które nierzadko kończyły się więzieniami lub śmiercią. Z kolei przewodniczący Powiatowej Rady Kombatantów w Szczytnie Aleksander Choroszewski zwracał uwagę na to, że polski żołnierz we wrześniu 1939 roku walczył w osamotnieniu, bez pomocy sojuszników z Zachodu. Apelował również, by zachować pamięć o ludziach, którzy wówczas stawiali opór wrogom, niezależnie od tego, na jakim znaleźli się froncie.

- Jest powinnością nas wszystkich, byśmy o tym pamiętali, bo dzień dzisiejszy rodził się przed laty na polach bitew - mówił przewodniczący.

Obecny na uroczystości wiceprezes Okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Olsztynie Jan Kapuszczak, reprezentujący najmłodsze pokolenie żołnierzy II wojny światowej zwracał uwagę na tragiczne losy młodych ludzi, którzy w 1939 roku musieli wziąć na siebie obowiązek walki z okupantem.

- Do szkoły nie nosiliśmy książek, lecz granaty w plecaku, siedzieliśmy nie w ławach szkolnych, lecz w okopach. Uczyliśmy się nie budować i leczyć, lecz niszczyć i zabijać - mówił.

Po zakończeniu części oficjalnej wystąpili chór La Presto z ZS nr 2 oraz Jarosław „Jar” Chojnacki.

(łuk)