Z wizytą w Jedwabnie gościła delegacja z Rokitna na Wołyniu, która złożyła wieniec pod pomnikiem wołyńskim w przededniu 80. rocznicy zbrodni dokonanej na ludności polskiej przez ukraińskich nacjonalistów. Kilka tygodni wcześniej włodarze obu gmin wykonali podobny gest na cmentarzu w miejscowości Okopy, gdzie pochowane są ofiary tragicznych wydarzeń sprzed lat.

Pamiętamy, ale przebaczymy
Wójt Sławomir Ambroziak i mer gminy Rokitno na Wołyniu Hrihorij Targoński złożyli wiązanki kwiatów przy stojącym na cmentarzu w Jedwabnie pomniku upamiętniającym zamordowanych 80 lat temu Polaków …

ZIELONE ŚWIATŁO OD MIESZKAŃCÓW

W tym roku mija 80. rocznica zbrodni wołyńskiej. Pamięć o tych wydarzeniach jest szczególnie kultywowana w gminie Jedwabno, gdzie po zakończeniu II wojny światowej zamieszkała znaczna grupa przybyszów z Wołynia. Pochodzili oni głównie z miejscowości Budki Borowskie, Dołhań i Okopy. - Ta społeczność tworzyła historię i kulturę Jedwabna, w znaczący sposób przyczyniając się do rozwoju gminy – mówi wójt Sławomir Ambroziak. Kilka lat temu na cmentarzu w Jedwabnie stanął pomnik upamiętniający ofiary ukraińskich nacjonalistów. Co roku odbywają się przy nim rocznicowe obchody, ale tym razem miały one szczególny wymiar.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.