No i wszystko już jasne. W minionym tygodniu rozstrzygnęliśmy nasz Plebiscyt na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego prowadzony wspólnie ze starostwem. Czytelnicy „Kurka Mazurskiego” zdecydowali, że ten zaszczytny tytuł przypadł w tym roku Kazimierzowi Łuszczańcowi z Leśnego Dworu. Drugie miejsce zajęła zajęła Monika Madrak z Sąpłat, a trzecie – Marianna Barańska z Szuci.
PIERWSZE OGNIWO SAMORZĄDNOŚCI
Uroczyste podsumowanie plebiscytu odbyło się w czwartek 16 czerwca w restauracji „Zacisze”. Witając przybyłych gości, wśród których obecni byli samorządowcy z terenu powiatu oraz laureaci, starosta Jarosław Matłach podkreślał rolę sołtysów w rozwijaniu samorządności.
- To wy jesteście pierwszym jej ogniwem. To do was w pierwszej kolejności mieszkańcy przychodzą ze swoimi problemami – akcentował starosta, dodając, że finałowa piętnastka konkursu to elita sołtysów powiatu szczycieńskiego. Laureaci otrzymali z rąk Jarosława Matłacha statuetki. Była też okazja do krótkiej prezentacji swoich dokonań i sołectw. Korzystając z tego, sołtysi zapraszali na odbywające się w ich wsiach imprezy, a tych w najbliższym czasie szykuje się naprawdę wiele. Potem przyszedł czas na najbardziej oczekiwaną część uroczystości – ogłoszenie przez redaktora naczelnego „KM” Andrzeja Olszewskiego wyników plebiscytu Czytelników. Trwał on od lutego i składał się z dwóch etapów. W pierwszym mieszkańcy mogli głosować na wszystkich sołtysów. Do ścisłego finału przeszli ci wybrani przez Czytelników oraz wskazani przez wójtów i rady gmin. Spośród wyłonionej w ten sposób piętnastki swojego głównego faworyta wybrali mieszkańcy. Łącznie do naszej redakcji wpłynęło blisko 2 tysiące kuponów z nazwiskami kandydatów do tytułu Supersołtysa.
NA TYTUŁ TRZEBA ZAPRACOWAĆ
Zwycięzcą został Kazimierz Łuszczaniec z Leśnego Dworu. Triumfował on już w naszej zabawie przed trzema laty, w pierwszej jej edycji. Pan Kazimierz zdradził uczestnikom uroczystości swój sposób na zaskarbienie sobie sympatii mieszkańców.
- Żeby takie wyróżnienie dostać, trzeba się napracować. Zimą należy odśnieżać tam, gdzie trzeba, latem kosić trawę. Nie wstydzę się też sam zbierać śmieci na boisku czy placu zabaw, bo takie rzeczy wpływają na to, że mieszkańcy mają do mnie zaufanie i popierają mnie – mówił laureat. Kazimierz Łuszczaniec jest obecnie najstarszym wiekiem sołtysem w gminie Szczytno. Z Leśnym Dworem związany od końca lat 70., kiedy to osiedle zaczęło się rozbudowywać. Funkcję sołtysa pełni od 2003 roku. O tym, że mieszkańcy darzą go dużym zaufaniem świadczy to, że w ostatnich wyborach poparło go 104 spośród 110 uczestników zebrania wyborczego. W Leśnym Dworze niedawno została wybudowana świetlica służąca lokalnej społeczności. W najbliższą sobotę 25 czerwca odbędzie się uroczyste jej poświęcenie. Sołtysowi marzy się też wybudowanie na osiedlu kortu tenisowego i stawu.
SIŁA KOBIET
Pozostałe miejsca na podium plebiscytu zajęły panie – na drugim uplasowała się Monika Madrak z Sąpłat, a na trzecim Marianna Barańska z Szuci. Pani Monika jest najmłodszą finalistką tegorocznego konkursu. Pracuje w Środowiskowym Domu Samopomocy w Sąpłatach, a mieszka w Rusku Małym. Swoją funkcję pełni drugą kadencję. Szacunek wśród lokalnej społeczności zyskała swoją aktywnością oraz determinacją w działaniach na rzecz zablokowania budowy drugiej co do wielkości biogazowni w Julianowie. Z kolei Marianna Barańska sołtysuje w Szuci trzecią kadencję. To m.in. dzięki jej zaangażowaniu i charyzmie we wsi odbywa się szereg imprez, takich jak choćby niedawny zlot mercedesów. W sierpniu po raz kolejny zorganizowane zostaną Dni Szuci. Pani Marianna podkreśla, że w pojedynkę nic by nie zdziałała, a wszystko, co dzieje się w jej wsi to zasługa również chętnych do działania mieszkańców.
W czasie podsumowania konkursu nie zabrakło akcentu muzycznego – wystąpił dziecięcy zespół „Słoneczka” z Jeleniowa.
(ew)/fot. E. Kułakowska