Otwarciem tzw. Bazy Rodzin rozpoczęła się kolejna edycja Szlachetnej Paczki w powiecie szczycieńskim. Pomimo pandemii wolontariuszom udało się dotrzeć już do blisko 50 rodzin będących w potrzebie.
Szlachetna Paczka to jedna z najbardziej znanych ogólnopolskich akcji charytatywnych. Od wielu lat włączają się w nią także mieszkańcy powiatu szczycieńskiego. Nie inaczej jest w tym roku. Kolejna edycja rozpoczęła się w sobotę 14 listopada otwarciem tzw. Bazy Rodzin. Przez najbliższe trzy tygodnie każdy może wybrać z niej rodzinę, której chce pomóc. - Darczyńcą przygotowującym paczkę może zostać każdy, wystarczy wejść na stronę internetową https://www.szlachetnapaczka.pl/, poznać potrzeby i marzenia wybranej rodziny oraz wspólnie z przyjaciółmi czy bliskimi przygotować dedykowaną pomoc – tłumaczy Adam Kamiński, lider rejonu projektu Szlachetna Paczka Szczytno.
W tym roku organizatorzy mierzą się z wyjątkowym wyzwaniem, jakim jest pandemia koronawirusa. - Dotknęła ona nas wszystkich, ale jej skutki szczególnie odczuwają grupy i tak już wykluczone społecznie i najmniej uprzywilejowane: osoby starsze, schorowane i z niepełnosprawnościami, ledwo wiążące koniec z końcem – wylicza Adam Kamiński. Dodaje, że do takich właśnie rodzin dotarli wolontariusze Szlachetnej Paczki. - Przez ostatnie miesiące nauczyliśmy się: pracować zdalnie, świętować Wielkanoc na odległość z bliskimi, spotykać się online wieczorem ze znajomymi, dbać o zaopatrzenie domu. Wierzymy, że w takiej formule możliwe jest też tworzenie przez darczyńców szlachetnych paczek – mówi lider rejonu. Zapewnia, że organizatorzy programu dołożyli wszelkich starań, żeby tegoroczną akcję dostosować do przepisów sanitarnych i zadbać o bezpieczeństwo beneficjantów i wolontariuszy.
Na terenie powiatu szczycieńskiego w tym roku udało się dotrzeć do blisko 50 rodzin w potrzebie. Siedemnastu wolontariuszy do tej pory odwiedza niektóre z nich, a opisy pojawiają się w bazie.
Jak przygotować Szlachetną Paczkę? Przede wszystkim trzeba wybrać rodzinę, której chce się pomóc. Następnie należy zebrać osoby, z którymi przygotujemy pomoc, np. przyjaciół, rodzinę, kolegów z pracy. Kolejny etap to kompletowanie darów. W międzyczasie z darczyńcą skontaktuje się wolontariusz opiekujący się wybraną przez niego rodziną. To on będzie mógł odpowiedzieć na pytania dotyczące jej potrzeb. Po zebraniu darów, należy zapakować paczkę i dostarczyć ją do magazynu. Podobnie jak w latach ubiegłych, będzie on zlokalizowany w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Szczytnie. Finał akcji odbędzie się w dniach 12 – 13 grudnia.
(kee)