Pasym pozostaje liderem w powiecie szczycieńskim pod względem wysokości nakładów ponoszonych przez samorządy na inwestycje. Niewiele ustępuje mu Jedwabno. Wśród powiatów - szczycieński awansował w województwie na drugie miejsce. Niechlubną natomiast, czwartą lokatę od końca wśród miast powiatowych, zajmuje Szczytno.

Pasym i powiat nadal w czołówce, miasto Szczytno wciąż dołuje
Trwająca od 2018 r. rozbudowa szpitala powiatowego pochłonie łącznie 30 mln zł

„Wspólnota”, najbardziej prestiżowe pismo zajmujące się tematyką samorządową, opublikowało najnowszy ranking inwestycyjny. Takie zestawienia ukazują się już od 20 lat. Pod uwagę brana jest całość wydatków majątkowych

poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat (w tym przypadku 2017-2019) w przeliczeniu na mieszkańca. Chodzi o to, jak uzasadniają autorzy rankingu, aby uniknąć chwilowych wahań  wskaźnika będącego podstawą zestawienia, związanych np. z realizacją dużej inwestycji. Poza wydatkami zapisanymi w budżecie  uwzględniane są także wydatki ponoszone ze środków własnych przez spółki komunalne.

Wśród województw liderem pozostaje podlaskie, powiatów – leszczyński, miast na prawach powiatu – Świnoujście, miast powiatowych – Polkowice, małych miast – Krynica Morska, gmin – Kleszczów. Ta ostatnia z wynikiem 16 460 zł od lat bezapelacyjnie zajmuje pierwsze miejsce w gronie wszystkich polskich samorządów.

W porównaniu do ubiegłorocznego rankingu, wszystkie samorządy powiatu szczycieńskiego odnotowały nieznaczny wzrost wydatków inwestycyjnych. To z pewnością może cieszyć, z drugiej jednak strony wszystkie też one, z wyjątkiem samorządu powiatowego, obniżyły swoje pozycje w klasyfikacji ogólnopolskiej. To generalnie oznacza, że inni więcej inwestują niż my.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.