W gminie Świętajno trwa intensywna akcja informowania społeczeństwa o konieczności podpisania umów na wywóz śmieci. Dziś znaczna część mieszkańców i letników wywozi je nielegalnie do nieczynnych już punktów gromadzenia odpadów.

.

Patrole czystości

Utworzone w Spychowie i Świętajnie wiele lat temu punkty gromadzenia odpadów miały służyć do tymczasowego składowania śmieci, które później planowano wywieźć na wysypisko śmieci. Zamiar ten nie został zrealizowany. Śmieci systematycznie przybywało, aż w końcu trzeba było oba punkty zamknąć. Mieszkańcom to jednak wcale nie przeszkadza. Dalej przywożą śmieci i pozostawiają je w okolicach zamkniętych składowisk.

- Góry śmieci rosną z dnia na dzień - ubolewa wójt Jerzy Fabisiak zaznaczając, że znaczną ich część stanowią zużyte folie pochodzące z gospodarstw produkujących pieczarki.

Do tej pory działania gminy przeciwstawiające się tym procedurom, okazywały się nieskuteczne.

- Brakowało nam konsekwencji - przyznaje wójt. - Robiliśmy kontrole, ale później nie sprawdzaliśmy, czy ludzie respektują nasze polecenia.

Od niedawna jest już inaczej. Gmina uruchomiła tzw. ekologiczne patrole, w skład których wchodzą osoby zatrudnione wcześniej do pomocy rolnikom w wypełnianiu wniosków o dopłaty z UNII. Ich zadaniem jest informowanie społeczeństwa o konieczności posiadania dokumentów na wywóz śmieci i nabycia pojemników na śmieci. Na terenie gminy Świętajno upoważniona do wywozu odpadów jest tylko firma FUKS. Właściciele i użytkownicy posesji mają dwa tygodnie na uzupełnienie brakujących dokumentów. Po tym terminie zgłoszą się do nich zawodowi już urzędnicy i sprawdzą czy mieszkańcy dostosowali się do obowiązujących przepisów. Jeśli nie, wyciągane będą konsekwencje.

Pierwsze dni działania patrolu przynoszą pozytywne skutki.

- Ludzie sami zaczynają się zgłaszać do podpisania umowy, niektórzy protestują, ale jest ich mniejszość - informuje wójt Fabisiak, zapowiadając jednocześnie, że w tej sprawie jemu i podległym mu pracownikom konsekwencji nie zabraknie.

Dotychczas umowy podpisali właściciele i użytkownicy 70% istniejących na terenie gminy gospodarstw domowych, 60% domków letniskowych, 75% firm i wszystkie instytucje publiczne.

Determinacja władz spowodowana jest przystąpieniem Świętajna do Południowo-Mazurskiego Rejonu Gospodarki Odpadami. Podpisane porozumienie zakłada m.in., że na terenach gmin zostaną wydzielone miejsca do wstępnej segregacji śmieci. Wcześniej jednak muszą być całkowicie opróżnione przepełnione śmieciami składowiska w Spychowie i Świętajnie. Będzie to zadanie dość trudne dla samorządowego budżetu, bowiem koszt wywiezienia 1400 ton zgromadzonych odpadów w Świętajnie i 500 ton w Spychowie wyniesie ok. 200 tys. zł.

(o)

2004.08.04