Zapewne nie wszyscy wiedzą, że Święty Walenty, kojarzony powszechnie z opiekunem zakochanych, jest również patronem dwóch świątyń naszego powiatu.
Niewiele osób wie, że największy kościół w Szczytnie ma, oprócz Najświętszej Marii Panny, także drugiego patrona. Jak tłumaczy ks. dziekan Józef Drążek, to dość powszechnie spotykana praktyka. W przypadku szczycieńskiej świątyni jest nim św. Walenty i to od momentu, gdy bp Andrzej Thiel dokonał 2 lipca 1901 r. konsekracji świątyni. Patron taki pojawił się dla upamiętnienia postaci ks. Walentego Tolsdorfa, który pomagał przy budowie kościoła. Widzialnymi znakami, że oprócz Najświętszej Marii Panny opiekunem parafii jest św. Walenty, są stara rzeźba przedstawiająca świętego i jego wizerunek na jednym z kościelnych witraży, znajdujące się w pobliżu ołtarza.
Ks. dziekan przyznaje, że św. Walenty był przez lata w tutejszej parafii patronem nieco zapomnianym. Dlatego stara się podnieść rangę mszy odprawianej 14 lutego. Formalnie tego dnia odbywa się tu odpust. Par małżeńskich czy narzeczonych jest podczas wieczornego nabożeństwa nieco więcej niż w dni powszednie. Ks. dziekan zachęca, by zakochani jako część romantycznej randki potraktowali wizytę w kościele i w najbliższy poniedziałek liczniej przybyli na spotkanie ze swoim patronem. Przecież to jemu zawdzięczają swoje święto... Będzie też okazja do uzyskania specjalnego błogosławieństwa.
Druga ze świątyń ziemi szczycieńskiej, która ma za patrona św. Walentego, to zabytkowy, liczący ponad sto lat kościół w Lipowcu. Dzień 14 lutego jest dniem odpustu w parafii. W tym roku ta data będzie tu szczególnie ważna, jako że właśnie 14 lutego w kościele odbywać się będą rekolekcje i udzielony zostanie sakrament bierzmowania. Ks. proboszcz Stanisław Karwowski trochę inaczej pojmuje związek św. Walentego z miłością. - Był on przede wszystkim zakochany w Bogu - słyszymy.
Święty Walenty patronuje też innym świątyniom Warmii i Mazur. Kościół pod jego wezwaniem znajduje się np. w podolsztyńskich Klewkach.
(gp)
2005.02.09