Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Szczytnie trwały dwa dni. Towarzyszyły im imprezy sportowe i kulturalne, a główną ich część stanowiła jak co roku msza święta za ojczyznę w kościele Wniebowzięcia NMP. W jej trakcie wicedziekan ks. Mirosław Rudoman apelował, by mądrze i roztropnie korzystać z daru wolności. galeria >>

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Szczytnie trwały dwa dni. Towarzyszyły im imprezy sportowe i kulturalne, a główną ich część stanowiła jak co roku msza święta za ojczyznę w kościele Wniebowzięcia NMP. W jej trakcie wicedziekan ks. Mirosław Rudoman apelował, by mądrze i roztropnie korzystać z daru wolności.

Piękny dar wolności

SPORTOWO-MUZYCZNA SOBOTA

W tym roku uroczystości związane z 89. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się już w sobotę 10 listopada. Pierwszym ich punktem był turniej piłkarski o Puchar Starosty Szczycieńskiego rozegrany w nowo powstałej hali LO na ulicy Lanca. W samo południe z pl. Juranda wystartował już po raz szósty Bieg Niepodległości zorganizowany przez stowarzyszenia NAWA i AKB (więcej o tych wydarzeniach piszemy na stronach sportowych „KM”). W sobotni wieczór w kościele św. Stanisława Kostki odbył się koncert pieśni religijno-patriotycznych w wykonaniu zespołu Kresowiacy, składającego się z Polaków mieszkających na Białorusi. Goście zza wschodniej granicy wykonali m.in. ludowe piosenki z terenu Grodzieńszczyzny. Ich występ został gorąco przyjęty przez słuchaczy, czego wyrazem była owacja na stojąco zgotowana artystom. Polacy z Białorusi przyjechali do Szczytna na zaproszenie Towarzystwa Miłośników Ziemi Wileńsko-Nowogródzkiej oraz proboszcza parafii św. Stanisława Kostki ks. Edwarda Molitorysa.

UROCZYSTA MSZA

Główne obchody narodowego święta miały miejsce w niedzielę 11 listopada. Rozpoczęła je msza za ojczyznę odprawiona w kościele Wniebowzięcia NMP. Tradycyjnie wzięli w niej udział przedstawiciele władz lokalnych, liczne poczty sztandarowe reprezentujące organizacje kombatanckie, służby mundurowe oraz stowarzyszenia i szkoły. Nie zabrakło również żołnierzy z Jednostki Wojskowej w Lipowcu oraz szczycieńskich harcerzy. Homilię wygłosił wicedziekan ks. Mirosław Rudoman. W całości poświęcił ją rocznicy odzyskania niepodległości, dzieląc się z wiernymi swoimi refleksjami na temat wolności. Podkreślał, że dziś konieczna jest pamięć o wszystkich, którzy przyczynili się do jej odzyskania, nie szczędząc przy tym często swojej krwi. Ksiądz apelował także o to, by z daru wolności korzystać mądrze i nie mylić jej z dowolnością oraz zerwaniem ze wszelkimi normami czy tradycją.

CZYM JEST PATRIOTYZM

Po mszy nastąpił przemarsz w asyście pocztów do Miejskiego Domu Kultury na dalszą część obchodów. Po wysłuchaniu hymnu narodowego, głos zabrał starosta Jarosław Matłach, który zachęcał zebranych do zastanowienia się, czym dziś jest patriotyzm.

- Niech każdy z nas odpowie sobie na pytanie, czy byłby gotów ginąć za nasz kraj, czy wolność jest dla nas wartością bezcenną - mówił starosta, dodając, że jako przedstawiciel pokolenia ukształtowanego w wolnej Polsce, odczuwa dumę z powodu bycia Polakiem.

W trakcie uroczystości wręczono kombatantom Krzyże Zasługi Zesłańców Sybiru oraz Srebrne Odznaki nadane przez Związek Inwalidów Wojennych RP. Zebrani w MDK-u wysłuchali także odczytu poświęconego odzyskaniu niepodległości przygotowanego przez nauczycielkę historii w ZS nr 2 Ewę Wilk-Stypik oraz obejrzeli część artystyczną w wykonaniu młodzieży z tej szkoły.

(łuk)/Fot.M.J.Plitt

KOMBATANCI ODZNACZENI Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI:

Krzyż Zasługi Zesłańców Sybiru - Anna Urbanowicz, Władysława Skalik, Elżbieta Gębarska, Danuta Ciechanowska, Marian Łabul, Genowefa Szczuczko (pośmiertnie); Srebrne Odznaki Związku Inwalidów Wojennych RP - Władysława Skalik, Zofia Abramczyk, Adam Malarkiewicz, Stanisław Władziński, Stanisław Gajkowski, Czesław Pac.