Milszej niespodzianki na zbliżającą się 15. rocznicę urodzin "Kurka" nie mogliśmy sobie wymarzyć. W ogólnopolskim konkursie dla gazet lokalnych piszących o ekologii, "Kurek Mazurski" zajął pierwsze miejsce! To największy sukces w historii naszej gazety.

Pierwsi w Polsce

Już po raz trzeci Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zlecił Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych zorganizowanie konkursu dla redakcji gazet lokalnych mających największy wpływ na kształtowanie świadomości proekologicznej społeczeństwa w 2003 i 2004 roku. Oceniane były zarówno publikacje dotyczące ekologii, jak też inicjatywy i akcje podejmowane w tym okresie przez redakcje na rzecz ochrony środowiska. Konkurs składał się z dwóch etapów: wojewódzkiego i ogólnopolskiego. Przewidziano przyznanie nagród odrębnie w każdym z województw, a następnie spośród zdobywców pierwszych miejsc wyłoniono laureatów etapu ogólnopolskiego.

Gazety oceniało jury, w skład którego wchodzili: Anna Kalinowska, dyrektor Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego, Ewa Ucinek, kierownik wydziału edukacji w NFOŚiGW oraz Krzysztof Kafel, radca Ministra Edukacji Narodowej.

Ogłoszeniu wyników, które odbyło się 16 marca w siedzibie NFOŚiGW w Warszawie towarzyszyło duże zainteresowanie mediów, uroczystość relacjonowała TVP3.

Najpierw nagrodzono zwycięzców etapu wojewódzkiego. W warmińsko-mazurskim już po raz trzeci z rzędu główny laur przypadł naszej redakcji. Drugi był "Tydzień w Elblągu", a trzecie "Twoje Mazury" z Giżycka. W uzasadnieniu jury podało, że "Kurek" otrzymał nagrodę za "propagowanie walorów przyrodniczych regionu, a w szczególności agroturystyki".

To nie był jednak koniec miłych dla nas informacji. Okazało się bowiem, że nasza gazeta została zakwalifikowana do etapu ogólnopolskiego, w którym wraz z dwoma innymi tytułami "Świebodzińską Gazetą Powiatową" (woj. lubuskie) i "Trzcionką" z Trzciany (woj. podkarpackie) została uznana za najlepszą w kraju. Dodajmy tylko, że w rywalizacji uczestniczyła rekordowa liczba - 99 gazet lokalnych, w tym wszystkie liczące się w kraju.

- Nagrodziliśmy "Kurka" za konsekwencje w ekologicznej promocji regionu, zarówno z pokazywaniem pięknych stron, jak i występujących tu problemów - uzasadniała wynik konkursu prof. Anna Kalinowska. - Każdy marzy o wakacjach na Mazurach, nie zdając sobie sprawy, jak dużo trzeba wysiłku, by uchronić je przed zakusami tych, dla których walory przyrodnicze nie są wcale istotne. "Kurek" pokazuje to wszystko rzetelnie, w sposób nielukrowany przybliża wiele spraw, uczula na nie i uwrażliwia. Jest przy tym ładnie wydawany, a to też jest nie bez znaczenia przy jego ogólnej ocenie.

Zwycięstwo w klasyfikacji ogólnopolskiej i wojewódzkiej powiększyło konto redakcji o 8 tys. zł.

(olan)

Na największy sukces w historii "Kurka" zapracowali przede wszystkim autorzy, których artykuły były oceniane przez jury. O tematach związanych z ekologią pisali w naszej gazecie: Halina Bielawska, Marek Plitt, Joanna Radziewicz, Jacek Horoszkiewicz i niżej podpisany. Nasz sukces byłby jednak niemożliwy, gdyby nie znakomity kontakt z Czytelnikami. To przecież dzięki zgłaszanym przez nich sygnałom, dowiadujemy się nie tylko o czyhających na nasze środowisko naturalne zagrożeniach, ale także o godnych pochwały przykładach edukacji ekologicznej. Decyzja jury świadczy o tym, że przekazywane nam informacje "sprzedajemy" we właściwy sposób.

Dziękując autorom i Czytelnikom za ogólnopolski sukces "Kurka", nie sposób nie wspomnieć o naszych ogłoszenio- i reklamodawcach. "Kurek" jest już jedną z ostatnich niezależnych polskich gazet lokalnych na Warmii i Mazurach. Utrzymujemy się jedynie ze sprzedaży pisma oraz ogłoszeń i reklam. Cieszymy się więc, że ci, którzy decydują się na zamieszczanie ich w "Kurku", mogą mieć, tak jak i my, satysfakcję z bycia w dobrym towarzystwie.

Andrzej Olszewski

2005.03.23