Artykuł współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jak zachować się, gdy jesteśmy świadkami wypadku i w jaki sposób nieść ratunek ofiarom tego typu zdarzeń - tego wszystkiego uczyli się mieszkańcy gminy Rozogi uczestniczący w kursie „Pierwsza pomoc od A do Z” współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Wiedza na temat niesienia pierwszej pomocy wciąż nie jest wystarczająca. Tymczasem wzrastająca z roku na rok liczba wypadków powoduje, że coraz więcej osób staje się świadkami tego typu zdarzeń. Często to od ich reakcji zależy życie i zdrowie ofiar. Mieszkańcy gminy Rozogi wyrazili chęć kształcenia się w tym zakresie.
- Jestem kierowcą, na co dzień pracuję między ludźmi. Dlatego ważne jest, by w razie wypadku wiedzieć, jak się zachować i być pewnym swoich umiejętności w niesieniu pierwszej pomocy, a także nie bać się, że komuś zaszkodzę - mówi jedna z uczestniczek projektu, Mariola Maćkiewicz.
Naprzeciw tym potrzebom edukacyjnym wyszła gmina Rozogi, organizując dla mieszkańców kurs „Pierwsza pomoc od A do Z”. Zajęcia odbywające się w ramach unijnego projektu trwały od 21 czerwca do 26 lipca. Wzięło w nich udział łącznie 36 osób. W trakcie ośmiogodzinnego kursu były one podzielone na sześć grup. Projekt obejmował część teoretyczną i praktyczną. Zajęcia prowadzili członkowie Fundacji na Rzecz Rozwoju Ratownictwa Medycznego w Elblągu. Była ona partnerem gminy w realizacji projektu. Podczas wykładów uczestnicy zdobywali wiedzę na temat rozpoznawania zagrożeń i postępowania na miejscu zdarzenia oraz uczyli się, jak ocenić stan poszkodowanego. Zapoznali się również z podstawowymi czynnościami ratunkowymi w stanach zagrożenia zdrowia lub życia oraz dowiedzieli się, jak wzywać profesjonalne służby ratownictwa medycznego. W trakcie zajęć praktycznych zaznajomili się z zasadami postępowania z osobą nieprzytomną oraz zasadami resuscytacji, takimi jak m.in. udrażnianie dróg oddechowych czy masaż klatki piersiowej.
Uczestnicy kursu na zakończenie otrzymali certyfikaty poświadczające jego ukończenie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Osoby biorące udział w szkoleniu chwalą jego poziom. Podkreślają też, że dzięki niemu nabyli nie tylko nowe umiejętności, ale także nabrali większej pewności siebie.
(z)