Już niedługo kolejne XVII „Dni Kresowe”. Tym razem bogactwo kultury kresowej wyśpiewają i wytańczą dwa zespoły z Wileńszczyzny.

Pieśni, tańce i szable

„Świtezianka”

„Świtezianka” to Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca z wileńskiej Szkoły Średniej im. Szymona Konarskiego. W tym roku mija 33 lata, gdy niestrudzony Władysław Korkuć – znany bywalcom naszych „Dni Kresowych” i pani Krystyna Bogdanowicz – choreograf, podjęli się organizacji zespołu. Chór, kapela i grupa taneczna, prowadzone przez doświadczonych opiekunów dają gwarancję wysokiego poziomu artystycznego. Polskie pieśni i tańce, folklor wileński i litewski w dziecięcej interpretacji, zachwycały już niejedną widownię w Europie.

„Grzegorzanie”

Drugi zespół powstał przy Kole Związku Polaków na Litwie w Grzegorzewie k/Wilna. Stąd też jego nazwa. Miłość do małej Grzegorzewskiej ojczyzny połączona z pielęgnacją wileńskiej kultury w pieśni i muzyce, wywiera niezapomniane wrażenie na publiczności, a ostatnio byli to widzowie Mrągowskiego Festiwalu Kultury Kresowej.

Zbrój chrzęsty

Ponadto „Dniom Kresowym” towarzyszyć będzie tradycyjnie bufet kresowy z wileńskim chlebem, wystawa „Wilno Miłosza” przygotowana przez Bibliotekę Pedagogiczną oraz finał „Konkursu Wiedzy o Kresach”.

W tym roku uczestników „Dni Kresowych” powita „…I zgiełk walczących, i wrzaski niewieście, I dzwonów gwałt, i zbrój chrzęsty” … na schodach wejściowych do MDK-u. Będzie to inscenizacja XVII-wiecznego pojedynku na szable.

Paweł Bielinowicz