Place zabaw są źródłem radości i zabawy, ale źle zaprojektowane lub zaniedbane mogą stanowić ryzykowne miejsce pobytu najmłodszych. Osobiście sama mam możliwość obserwacji maluchów, które w parku nad jeziorem okupują istniejący plac zabaw. Cieszy serce, gdy obserwuje się taki widok, chciałoby się, by takich miejsc w naszym mieście było więcej. Pamiętać należy jednak o zapewnieniu bezpieczeństwa, gdyż wyobraźnia naszych dzieci jest nieograniczona. W tym celu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na stronie: www.placezabaw.uokik.gov.pl przybliżył rodzicom i administratorom warunki, jakie powinny spełniać bezpieczne place zabaw.
Rodzice powinni przede wszystkim sprawdzić nawierzchnię i stan urządzeń. Nie należy korzystać z urządzeń zardzewiałych, słabo umocowanych lub częściowo uszkodzonych. W takich przypadkach UOKiK nalega, by sprawę nagłaśniać i bezzwłocznie zgłaszać administratorowi terenu. Niestety często nie wiemy kto nim jest (brak tablicy informacyjnej). W takich przypadkach Urząd kieruje konsumentów do zgłaszania zaniedbań do lokalnego inspektora nadzoru budowlanego lub Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej.
Opracowanie UOKiK szczegółowo zajmuje się kwestią bliską administratorom obiektów, gdyż szczegółowo wymienia wszystkie obowiązujące przepisy i normy dla urządzeń i zastosowanych nawierzchni. Oprócz tego znajdziemy tam gotowe wzorce protokołów kontroli poprzez oględziny, kontroli funkcjonalnych i podstawowych. Dodatkowo dowiadujemy się, że dla każdego obiektu powinien być prowadzony harmonogram konserwacji i napraw oraz dokumentacja związana ze zgłaszanymi uszkodzeniami oraz ewentualnymi wypadkami.
I jeszcze jedno – plac zabaw to nie tylko zamontowane tam urządzenia do zabawy. To przede wszystkim nawierzchnia. Odpowiednim podłożem amortyzującym upadki z wysokości do 1 metra może być zadbana darń. W przypadku urządzeń o wysokości poniżej 1 metra na ogół każda nawierzchnia jest bezpieczna dla użytkowników, oczywiście pod warunkiem, że jest dobrze utrzymana. Na utrzymanie składa się szczegółowe sprzątanie terenu, dlatego przed wypuszczeniem dzieci na plac zabaw opiekunowie powinni przejrzeć teren i usunąć ewentualne kamienie czy też rozbite szkło.
Na koniec chciałabym rodzicom, dziadkom i opiekunom życzyć odwagi w zgłaszaniu uwag i postulatów administratorom placów zabaw – dyrektorom szkół i przedszkoli, spółdzielniom, gminom oraz osobom prywatnym.
Agata Gołaszewska - Horak