W poprzednim numerze poruszaliśmy m.in. sprawę palarni pod chmurką zlokalizowanej przy wejściu na schody przy ul. Konopnickiej – zarówno tych w wersji poprzedniej, jak i obecnej.

Płatna palarnia pod chmurką Taką miejscówkę znalazła sobie już przed laty młodzież uczęszczająca do pobliskiej szkoły ponadpodstawowej i najwyraźniej kolejne roczniki nie zamierzają jej opuszczać. Problem jest podwójny – jeden to jakieś przyzwolenie na popalanie sobie w pobliżu placówki, w miejscu bądź co bądź widocznym, drugi – to zaśmiecanie rejonu schodów petami, zapałkami, pudełkami i czym jeszcze się da. Mimo że teren został w związku z przebudową schodów wyczyszczony, znowu zaczyna wyglądać nieestetycznie. Przyczyną mógł być brak kosza na śmieci stojącego u góry, bo tam głównie gromadzą się palacze, jakoś nieskrępowani tym, że przecież są uczniami, często niepełnoletnimi. Kosz dostawiono, ten, który stał niżej i był oddalony od chodnika, przysunięto (fot. 1) , ale i to za mało – w miniony weekend na schodach i na ziemi obok nich niedopałków nie brakowało. Sporo znajdziemy ich także bliżej szkoły, a jako popielniczka służyć mogą resztki pieńka wyciętego przed laty drzewa (fot. 2).

Podobne zachowanie wytłumaczyć można chyba tylko brakiem kultury do kwadratu. W ubiegłym roku podniesiono dość wyraźnie kary za zaśmiecanie – także petami. A może przydałoby się takie coś egzekwować i wlepić temu czy owemu mandat? Trudniej namierzyć kierowców wyrzucających papierosy przez okno samochodu na przysklepowym parkingu czy na czerwonym świetle, ale przecież tu mamy wszystko jak na patelni – wystarczy tylko podjechać o określonej godzinie. Kara finansowa miałaby przecież wartość wychowawczą zarówno dla ukaranego, jak i tych, którzy o tym usłyszeli. Niewykluczone, że na niektórych zadziałał (czyli dał do myślenia) ironiczny (choć z niezamierzonym błędem ortograficznym) przekaz karteczki, która w minionym tygodniu pojawiła się w pobliżu opisywanych schodów (fot. 3) .

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.