ARESZTOWANI ZA NARKOTYKI
We wtorek 4 marca Sąd Rejonowy w Szczytnie na dwa miesiące aresztował 25-letniego mieszkańca Biskupca Mariusza B. Mężczyźnie zarzuca się, iż rozprowadzał środki odurzające na terenie powiatu szczycieńskiego.
Kolejny areszt, tym razem 1-miesięczny zastosował Sąd Rejonowy w Szczytnie wobec Daniela M., 24-letniego mieszkańca Szczytna. Jest on oskarżony o posiadanie oraz rozprowadzanie amfetaminy. Ogółem wprowadził do obrotu 22 gramy tego narkotyku. Podczas zatrzymania miał przy sobie 8 gramów. A należy wiedzieć, że 1 gram amfetaminy to aż 10 "działek", a jedna "schodzi" za ok. 65 zł. Towar nabywał w Olsztynie. Chętnych do zakupu wyszukiwał w okolicach barów gastronomicznych i pubów. Zważywszy na ilość sprzedanych działek jego interes nieźle się kręcił. Sprzyjał temu okres przygotowań do zbliżających się matur.
- Częstokroć młodzi ludzie szukają w amfetaminie sposobu na zdanie matury czy innego ważnego egzaminu. Jest to bowiem środek mocno pobudzający umysł. Nie pamiętają jednak, iż to "cudowne" działanie trwa przez krótki czas. Potem odczuwa się duże zmęczenie i pada jak przysłowiowa kawka. Amfetamina jest silnym środkiem uzależniającym, który bardzo wyniszcza organizm. W konsekwencji może to doprowadzić do śmierci - usłyszeliśmy od miejscowego stróża prawa.
Danielowi M. za sprzedaż i posiadanie narkotyków grozi nawet do 10 lat więzienia.
TRAGICZNE WYPADKI
Rano 9 marca na skrzyżowaniu ulic Mazurskiej i 1 Maja w Rozogach doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Kierujący fiatem 125p, 27-letni Mirosław T. wymusił pierwszeństwo przejazdu i zderzył się z nadjeżdżającym autobusem. Wskutek zderzenia śmierć na miejscu poniósł pasażer fiata 52-letni Stanisław T. - ojciec kierowcy. Mirosław T. zaś z obrażeniami głowy trafił do szpitala w Szczytnie. Kierowcy i pasażerom autobusu nic się nie stało. Oba pojazdy zostały poważnie uszkodzone.
Tego samego dnia, także rano, doszło do kolejnego wypadku. Tym razem na trasie Szczepankowo - Dźwierzuty. Kierujący fiatem 126p, Adam P., na zupełnie prostym odcinku drogi, nagle stracił panowanie nad kierownicą i uderzył w drzewo. Kierowca i jeden z pasażerów - Grzegorz Sz. doznali obrażeń głowy i klatki piersiowej. Obaj mężczyźni zostali przewiezieni do szpitala w Szczytnie. Pozostałym dwom towarzyszom jazdy nic się nie stało. Wiadomo, że wszyscy byli pijani, pobrano im krew do badania.
SPORTOWY ŁUP
Szczycieńska policja zatrzymała w piątek 7 marca 18-letniego Bartosza Ł., mieszkańca gm. Szczytno. Nastolatek dokonał kradzieży sportowych butów o wartości 185 zł przy ulicy Żeromskiego w Szczytnie.
ZNALEZISKO W AUCIE
W poniedziałek 3 marca szczycieńscy policjanci patrolując ulicę Sikorskiego dostrzegli niewłaściwie zaparkowanego opla kadeta. Po przeprowadzeniu kontroli drogowej okazało się, że wewnątrz auta znajduje się silnik, o którym wiadomo, iż pochodzi z przestępstwa popełnionego na terenie Chorzel w 2001 roku. Właścicielem opla jest mieszkaniec gminy Wielbark, 23-letni Paweł P. Policja wszczęła w tej sprawie postępowanie.
PROSTO POD RADIOWÓZ
Wieczorem 5 marca przy ulicy Polskiej w Szczytnie wprost pod jadący policyjny radiowóz wtargnął młody mężczyzna. Policjantom na szczęście udało się wyhamować. Polecili oni nieostrożnemu przechodniowi, by ten zszedł na chodnik. Ten nie posłuchał stróżów prawa. Skierował w ich stronę bardzo wymowny gest dłoni i zaczął uciekać. Nie umknął jednak funkcjonariuszom, został zatrzymany i doprowadzony do KPP w Szczytnie. Niepokornym młodzieńcem okazał się 19-letni szczytnianin, Mariusz K. Miał w wydychanym powietrzu 1,15 mg/dm3. Za wykroczenie, którego się dopuścił, odpowie przed Sądem Grodzkim.
GMINNE POSTERUNKI POLICJI - ROZOGI
W związku z powstaniem Komisariatów Policji rozpoczynamy prezentację funkcjonariuszy, którzy będą nimi kierować.
Posterunek Policji w Rozogach: kierownik - starszy aspirant Ireneusz Osłowski. Pracownicy kryminalni: sierż. sztab. Grzegorz Rybicki, st. sierż. Sylweriusz Konopka. Ogniwo patrolowe: sierż. Bogusław Górski i sierż. Arkadiusz Napiórkowski. Dzielnicowi: sierż. sztab. Hubert Nicewicz, st. sierż. Jarosław Jędrzejczyk. Siedziba posterunku: ul. 24 Stycznia 12 (budynek Banku Spółdzielczego), tel. (0-29) 722-60-07.
Ireneusz Osłowski, urodzony w Szczytnie 20.06.1967 r. obecnie mieszka w Świętajnie z żoną, dwiema córkami i synem. W organach ścigania pracuje od 1986 roku. Zaczął od odbycia zastępczej służby wojskowej w niebieskim mundurze i już go nie zdjął.
Do 1993 roku, w którym został kierownikiem posterunku policji lokalnej w Świętajnie, pracował w plutonie interwencyjnym. Ostatnio, przed powołaniem do Rozogów, "działał" w sekcji kryminalnej KPP Szczytno.
- O pracy w policji tak naprawdę zadecydowały względy finansowe - mówi kierownik posterunku w Rozogach. Po szkole średniej o kierunku rolniczym za wiele perspektyw nie miał. Obecnie jest absolwentem wydziału administracji na UWM w Olsztynie.
Twierdzi, że gmina, którą się od 1 marca "opiekuje", jest w miarę spokojna, ale nie na tyle, by nie było co robić.
- Chcę, by było tu jeszcze spokojniej - mówi. Jako jedyny w powiecie ma do dyspozycji załogę w pełnym, 7-osobowym składzie. W pierwszych miesiącach istnienia będą oni ściśle współpracować z sąsiednim posterunkiem w Świętajnie i organizować wspólne służby.
(hab)
2003.03.12