Najmniejsze podatki za grunt płacą mieszkańcy gminy Rozogi, a za budynki – w gminie Wielbark. Najdrożej jest w gminach Jedwabno i Szczytno. Z kolei dla prowadzących działalność gospodarczą podatki są najniższe w gminie Dźwierzuty, a najwyższe - w mieście i gminie Szczytno.

Podatki nie wszędzie równe

Znamy już stawki podatków od nieruchomości jakie przyjdzie płacić w poszczególnych gminach powiatu szczycieńskiego w przyszłym roku. W większości wzrosną one o współczynnik inflacji, ale są i takie samorządy, które stawek nie podniosły. Dotyczy to gmin Jedwabno, Pasym i Świętajno. Wtajemniczeni twierdzą, że to efekt wyborów, sugerując, że za rok podatki w tych gminach wzrosną dwukrotnie w stosunku do pozostałych. Zobaczymy.

Najmniejsze obciążenie finansowe z tytułu posiadanych gruntów w dalszym ciągu będą mieli mieszkańcy gminy Rozogi, którym przyjdzie zapłacić 0,14 zł za 1m2.

- To głównie emeryci i renciści, którym nie sposób windować stawek – tłumaczy wójt Józef Zapert, dodając, że zainteresowani i tak narzekają, że podatki są wysokie. Najwięcej za grunt – 0,25 zł/m2 życzy sobie gmina Jedwabno, ale w tym przypadku ceny pozostaną na poziomie roku bieżącego.

Mniejsze różnice występują w podatku od budynków mieszkalnych. Najmniej zapłacą w gminie Wielbark – 0,56 zł/m2. Jak tłumaczy wójt Grzegorz Zapadka, na terenie gminy wiele domów zamieszkują ludzie starzy, znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej.

Najwięcej przyjdzie płacić podatnikom w gminie Szczytno. I nie dotyczy to tylko właścicieli mieszkań (0,63 zł/m2), ale także prowadzących działalność gospodarczą, zarówno za grunty (0,73 zł/m2), jak i budynki (16,49 zł/m2).

- Dlaczego u was jest najdrożej? – pytamy wójta Sławomira Wojciechowskiego.

- U nas jest normalnie – odpowiada wójt. – Podatki wracają do poszczególnych sołectw w postaci prowadzonych tam remontów czy budowy dróg, świetlic i boisk.

W ciągu minionych czterech lat na inwestycje gmina wydała 38 mln zł.

(o)