Znamy już wszystkie stawki podatków od nieruchomości, jakie będą obowiązywać w roku przyszłym w samorządach powiatu szczycieńskiego. Najwyższy skok odnotowaliśmy w gminie Wielbark, gdzie podwyżki sięgną nawet 20%. Na przeciwległym biegunie są gminy Szczytno i Jedwabno oraz miasto Szczytno, gdzie podstawowe stawki pozostaną na dotychczasowym poziomie.

Podatki pod wybory, czy nie?

WYJĄTKOWY WIELBARK

Nadchodzący rok to czas wyborów do samorządów. Wydawało się, że włodarze gmin ostrożnie będą podchodzić do windowania stawek podatkowych, tym bardziej, że oficjalny współczynnik inflacji to 0,9%. I rzeczywiście w większości gmin podatek od nieruchomości wzrośnie minimalnie, albo nawet zostanie zachowany na dotychczasowym poziomie. Wyjątkiem jest gmina Wielbark. Tam np. za grunt mieszkańcy będą musieli zapłacić aż 20% więcej niż w tym roku.

- Nasze grunty są w cenie – tłumaczy wójt Grzegorz Zapadka, zapewniając, że skutki podwyżki nie będą dużym obciążeniem dla ludzi. Dodaje, że wpływy z daniny przekazywane są na rozbudowę infrastruktury trwałej tj. dróg, sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, czy oczyszczalni ścieków. - Dotacje państwowe z roku na rok maleją, a rozwój gminy trzeba utrzymywać – przekonuje wójt Wielbarka.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.