W Wielką Niedzielę bojowy sprawdzian przeszła nowa chrzcielnica zakupiona do kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP.

Podgrzewana chrzcielnica

Podstawa misy zbudowana została, zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, z marmuru morawica. Misa jest wyposażona w specjalny system, który pozwala na ogrzanie i utrzymywanie odpowiedniej temperatury wody znajdującej się w jej wnętrzu. Zgodnie z założeniem ma ona osiągać około 30 stopni. Całość mierzy mniej więcej 80 cm średnicy i 40 cm głębokości. Dzięki takim wymiarom możliwe będzie udzielanie chrztu także przez zanurzenie całego ciała dziecka. Taka forma sakramentu to powrót do tradycyjnych obrzędów jakie miały miejsce w przeszłości. To właśnie poprzez zanurzenie całego ciała w Jordanie chrztu dokonywał Jan Chrzciciel.

- Tradycja ta na naszym obszarze została nieco zmodyfikowana na rzecz ch rztu poprzez polanie głowy. Wpływ na to miał chłodny klimat panujący na naszej szerokości geograficznej – mówi ksiądz proboszcz Andrzej Preuss.

Jak dodaje, w wielu kościołach w cieplejszych krajach jak Hiszpania czy Portugalia buduje się wewnątrz świątyń specjalne baseny, w których przeprowadza się chrzty.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.