Już po raz szósty osoby niepełnosprawne z terenu powiatu mogły zaprezentować swoje talenty w przeglądzie twórczości obejmującym prace plastyczne i literackie. W tym roku jego tematem była "Podróż moich marzeń".

Podróże w głąb duszy

DOJRZAŁE DZIEŁA

Osoby niepełnosprawne mogą się pochwalić licznymi, nie zawsze dostrzeganymi przez innych umiejętnościami i talentami. Tymczasem wśród ludzi dotkniętych chorobą bądź kalectwem nie brak uzdolnionych plastyków oraz literatów. Prezentacji ich dorobku służy organizowany przez Stowarzyszenie Pomocy na Rzecz Osób Niepełnosprawnych przegląd twórczości obejmujący teren całego powiatu szczycieńskiego. W tym roku jego tematem była "Podróż moich marzeń". Szósta edycja przeglądu rozpoczęła się w środę 22 listopada otwarciem wystawy w Muzeum Mazurskim. Zostały na niej zaprezentowane prace wykonane rozmaitymi, wymagającymi nie lada kunsztu artystycznego technikami, od rysunku poczynając, poprzez grafikę, malarstwo, kolaż, na tkaninach i rzeźbach kończąc. Pod wrażeniem dokonań uczestników przeglądu był przewodniczący jury oceniającego twórczość plastyczną, Andrzej Symonowicz.

- Możemy tu oglądać naprawdę profesjonalne rzeczy, znakomicie wykonane, dojrzałe dzieła sztuki - komplementował autorów prac, przyznając jednocześnie, że dokonując wyboru najlepszych, jurorzy mieli niełatwe zadanie.

Uczestnicy przeglądu dali wyraz swoim marzeniom związanym z wyprawami do dalekich, egzotycznych krajów, takich jak np. Egipt czy Japonia. Inspiracją dla twórców były też elementy afrykańskiej przyrody - krajobrazy sawann czy dzikie zwierzęta. Wielu niepełnosprawnych autorów sięgnęło też po niekonwencjonalne tworzywa, wykonując mozaiki z grochu, ryżu czy makaronu.

PROSTOTA I SZCZEROŚĆ

Przegląd, poza pracami plastycznymi, obejmuje również twórczość literacką. Prezentacja fragmentów najlepszych, zdaniem jury, utworów i wręczenie nagród laureatom odbyło się w Miejskim Domu Kultury 23 listopada. Nagrodzone prace literackie przybliżyli publiczności uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Szczytnie skupieni w Kole Żywego Słowa. Pierwsze miejsce w tej kategorii przypadło w udziale Dorocie Koziatek, 27-letniej mieszkance Wesołówka, trzykrotnej laureatce poprzednich edycji przeglądu. Pani Dorota jest inwalidką I grupy i od czterech lat uczestniczy w zajęciach w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Szczytnie. W tym roku, oprócz poezji, zgłosiła do konkursu utwór prozą. Jego tematem jest podróż w głąb duszy drugiego człowieka. Laureatami drugiej nagrody literackiej zostali ex eaquo Janina Piętka z Domu Pomocy Społecznej w Szczytnie i najmłodszy uczestnik tej części przeglądu, 15-letni Rafał Budzyński, uczeń Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 2, mieszkający w Prusowym Borku. Chłopiec od urodzenia choruje na osteoporozę. Marzy o tym, by móc normalnie chodzić. Chciałby też wybrać się w góry i jeździć na nartach. Nagrodzone opowiadanie jego autorstwa dotyczyło właśnie tych marzeń. Wyróżnienie w konkursie literackim otrzymał 34-letni Dariusz Karabela ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Szczytnie, dwukrotny zwycięzca poprzednich edycji.

- Twórczość państwa urzeka przede wszystkim prostotą, szczerością i autentycznością w wyrażaniu różnych nastrojów, myśli i uczuć - mówiła do uczestników przewodnicząca jury oceniającego prace literackie, Grażyna Zalewska.

W tegorocznym przeglądzie wzięło udział 117 niepełnosprawnych z terenu powiatu. Jurorzy oceniali aż 218 prac ich autorstwa (w tym 12 literackich).

Laureaci pierwszych miejsc w kategoriach twórczości i rzemiosła artystycznego: malarstwo - Teresa Trzcińska (DPS, Szczytno), malarstwo na szkle: Ewa Szczepanek (ŚDS, Szczytno), plastyka przestrzenna: Andrzej Brzozowski (WTZ, Szczytno), kolaż: Bolesław Trzciński (DPS, Szczytno), tkaniny: Grażyna Polak (WTZ, Szczytno), grafika: Marcin Beczak (ŚDS, Szczytno), rysunek: Helena Dźwigała (DPS, Szczytno).

(łuk)

2006.11.29