Dziewięćdziesięcioro czworo dzieci i młodzieży uczestniczyło w zajęciach plastycznych, artystyczno-plastyczno-kulinarnych, wokalnych, gry na instrumentach oraz nauki języka angielskiego przez zabawę, zorganizowanych w sezonie artystycznym 2019/2020 przez Gminny Ośrodek Kultury w Wielbarku.
Utworzono siedem grup oraz prowadzono indywidulne zajęcia wokalne i gry na wybranym instrumencie. Prowadzone były również inne zajęcia dla dzieci i młodzieży, w których uczestniczyło dodatkowo czterdzieścioro dwoje dzieci. Łącznie Gminny Ośrodek Kultury w Wielbarku miał pod opieką 136 dzieci i młodzieży. Organizatorowi zależało przede wszystkim na tym, aby uczestnicy warsztatów czuli się swobodnie, integrowali się z grupą, dobrze się bawili, a instruktorzy odkrywali ich talenty i kierowali dalszym rozwojem. Zajęcia odbywały się na dwóch poziomach. Ten pierwszy stanowił podłoże dla grup zaawansowanych. Grupa artystyczno - plastyczno-kulinarna liczyła 29 uczestników w wieku szkolnym i ze względów technicznych została podzielona na dwa mniejsze zespoły. Zajęcia prowadzili instruktorzy: Pani Anna Musiał i Pan Arkadiusz Dziczek. Tematyka warsztatów obejmowała wiele form artystycznych, połączonych z zajęciami kulinarnymi. Na zajęciach powstało wiele prawdziwych, małych dzieł sztuki zarówno artystycznych, jak i kulinarnych. Dzięki tak zróżnicowanym zajęciom, dzieci nie tylko uczyły się pracy w grupie, rozwijały zdolności manualne, lecz również wyrabiały w sobie cierpliwość. Grupa wokalna liczyła 13 osób i była prowadzona przez instruktora Panią Annę Musiał. Warsztaty nauki śpiewu odbywały się grupowo, jak również indywidualnie. Uczestnicy zajęć brali udział w koncertach, konkursach i przeglądach, na których również odnosili sukcesy.
- To bardzo zdolni młodzi ludzie, którzy kochają muzykę i śpiew, i znakomicie potrafią to wyrazić na scenie – tak o swoich podopiecznych mówi Anna Musiał. - W naszym repertuarze znalazły się piosenki szybkie, sentymentalne, współczesne i te starsze. Każdy z uczestników traktowany jest indywidualnie i pracujemy nad tym, aby każdemu dobrać odpowiedni repertuar, tak, aby praca nad nim była jednocześnie radością i dobrą zabawą, ale także, aby podnosiła warsztat młodych wokalistów oraz odpowiednio kształtowała ich gust muzyczny. „Plastyka w Twoim sercu – nie wyrastaj z marzeń” - to projekt skierowany do uzdolnionej plastycznie młodzieży. Realizowany jest już siódmy rok. Warsztaty prowadzi Pani Olga Kokoryn. Zajęcia nie wyglądają jak lekcje. - Przy tworzeniu dużo się rozmawia i staram się zawsze wtrącać opowiastki z historii sztuki – mówi Olga Kokoryn. Kolejny projekt realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Wielbarku to „Muzyka – moja pasja”, który skierowany jest do uzdolnionej muzycznie młodzieży.
Uczestnicy mają zajęcia indywidualne: wokalne i gry na wybranym instrumencie. Zajęcia prowadzone są przez instruktorów Fundacji „Kreolia – Kraina Kreatywności” w Jerutkach i instruktora GOK-u Pana Tomasza Banula. W tym projekcie postawiono na indywidualność, wspieranie i rozwijanie umiejętności uczestników. Swoje umiejętności wokalne podnoszą tu Patrycja Ignacok i Maja Szumowska. - Patrycja - piękny głos, o niespotykanej barwie. Licealistka i pasjonatka śpiewu. Śpiewa wszędzie i zawsze, a jej muzyczna pasja zajmuje dużą część jej życia. Maja Szumowska - bardzo uzdolniona dziewczynka, z wielkim zapałem do śpiewu – tak o swoich podopiecznych mówi Pani Joanna Gawryszewska. Gitarzysta Maksymilian Drężek, jest bardzo zdolnym, komunikatywnym, obdarzonym poczuciem rytmu i pasją do muzyki uczniem. Praca z nim daje nauczycielowi wiele satysfakcji. Kacper Karcz i Piotr Stadlewski to perkusiści. Piotr Stadlewski to muzyk ambitny, posiadający już spore umiejętności w grze na perkusji. Kacper Karcz - to zdolny i muzykalny uczeń. Już na pierwszym roku bardzo polubił instrument i słychać tego efekty. O swoich uczniach tak mówi instruktor gry na instrumentach - Tomasz Banul: - W Olafie Żeglińskim najbardziej ujmuje mnie radość, jaką czerpie z grania na gitarze. Widać, że muzyka to jego pasja, ma sprecyzowane zainteresowania muzyczne, wie, czego chce się uczyć, komponuje swoją własną muzykę.
Maja Stempel uczy się gry na pianinie. Bardzo utalentowana uczennica, szybko się uczy. Mimo że to pierwszy rok nauki, nauczyła się wielu utworów o wysokim stopniu trudności. Kinga Więcek - widać, że granie na gitarze klasycznej, zwłaszcza piosenek, które jej się podobają, sprawia jej dużą przyjemność. Jest bardzo otwarta na moje uwagi, zawsze chętna do uczenia się nowych piosenek. Miłosz Walewski dopiero rozpoczął przygodę z pianinem. Bardzo lubi grać, zanim rozpoczął naukę gry na instrumencie w GOK-u, sam nauczył się kilku utworów o dość wysokim stopniu trudności.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Wielbarka, utworzono także zajęcia dla najmłodszych pociech w języku angielskim, w których uczestniczyli wraz z rodzicami. - To też okazja, by najmłodsi oraz ich rodzice poznali, jak działa nasza instytucja, oswoili się z nami, a w przyszłości wrócili do nas – mówi Milena Zapadka, dyrektor GOK w Wielbarku. Dzieci zostały podzielone na trzy grupy. Pierwsza to Musical Babies - zajęcia muzyczno-ruchowo-sensoryczne w języku angielskim. Dzięki temu, że w zajęciach uczestniczą również rodzice dzieci, jest dużo śmiechu, a wspólna zabawa daje wspaniałe efekty. - Na zajęciach śpiewamy angielskie piosenki i bawimy się przy nich, używając szerokiej gamy bardzo atrakcyjnych dla dzieci pomocy dydaktycznych. Nauka języka angielskiego nie jest jednak jedynym celem zajęć, kontakt z wartościową muzyką oraz możliwość interakcji z rówieśnikami sprawia, że zajęcia sprzyjają wszechstronnemu rozwojowi dzieci. Zajęcia Musical English to dwie grupy języka angielskiego dla starszych dzieciaczków. To nauka nie taka jaką znamy ze szkoły. Przede wszystkim chodzi tu o dobrą zabawę, śpiewamy piosenki, gramy w gry, jest dużo zabaw ruchowych, tanecznych, a język przyswajany jest niejako przy okazji. Po roześmianych buziach maluchow podczas zajęć widać, że są one dla nich wspaniałą zabawą, a dla rodzicow bardzo przyjemną formą spędzania czasu, rodzice mają okazję spotkać się z innymi rodzicami, a widok ich rozbawionych pociech sprawia im mnóstwo radości. – tak o zajęciach mówi Tomasz Banul. - Prowadziliśmy jeszcze inne grupy dla dzieci i młodzieży, nie tylko w Wielbarku. Nie stawialiśmy na ilość. Grupy były tak utworzone, żeby uczestnicy czuli się w nich swobodnie i przyjemnie. Praca z tymi młodymi ludźmi to sama przyjemność, choć czasami również jesteśmy wymagający. Do tego dobra współpraca między instruktorami i rodzicami przynosi efekty i miło nam patrzeć jak „nasze” dzieci dorastają na naszych oczach, rozwijają swoje umiejętności, stają się otwarte na świat i realizują swoje marzenia. Każda z tych osób zapisała się w historii naszego ośrodka i w naszych sercach - podsumowuje Milena Zapadka. Zajęcia i projekty realizowane były przez Gminny Ośrodek Kultury w Wielbarku przy wsparciu WPZ Sp. z o.o. S.K.A. w Kołodziejowym Grądzie i Gminy Wielbark.