Od października Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi może oficjalnie używać przy swej nazwie tytułów "Szkoła promująca zdrowie" i "Szkoła z klasą". To rezultat podwójnego sukcesu tej placówki. Najpierw otrzymała certyfikat przyznawany od kuratora oświaty. Teraz czeka na kolejny od prezydenta.

Podwójny sukces SP 2

Zdrowa integracja

Certyfikat "Szkoła promująca zdrowie" przyznawano w tym roku po raz pierwszy. Warmińsko-mazurski kurator oświaty Janusz Barczewski wyróżnił w ten sposób trzydzieści szkół w województwie. Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi otrzymała certyfikat za podejmowanie - jak możemy przeczytać w dokumencie - "działań wspierających społeczność szkolną w potęgowaniu indywidualnego potencjału zdrowia i rozwijaniu dialogu człowieka z człowiekiem".

Dyrektor szkoły Grażyna Wyrzykowska-Mączyńska przyznaje, że jej placówka od kilku lat dokłada starań, by uczniowie żyli zdrowo. Gdy stanęła do rywalizacji po "zdrowotny" certyfikat, spełniała już wiele warunków potrzebnych do jego zdobycia.

Od czterech lat organizowana jest wiosenna akcja "Zielona Szkoła" dla dzieci z klas IV-VI. W maju tego roku każda klasa wyjechała na tygodniową wycieczkę do ośrodka wypoczynkowego w Dolomitach lub na Wałpuszu. Na wiosennych "biwakach" dzieci miały zajęcia gimnastyczne i w praktyce wykorzystywały wiedzę o zdrowym życiu zdobytą w szkole.

W listopadzie szkoła zdobyła z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu grant (3 tys. zł) na program "Janko Muzykant", który składał się z kilkunastu warsztatów zajęć, które najbardziej interesowały uczniów. Również wtedy mieli okazję m.in. zapoznać się z zasadami zdrowego stylu życia. Potem "dwójka" dostała środki na realizację specjalnego programu nauczania, pozytywnie zaopiniowanego przez olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Kolejny punkt zdobyła szkoła za "Wyprawę po złoty liść" - zajęcia na ścieżce dydaktyczno-ekologicznej w Spychowie, sprzątanie lasu, poznawanie jego ekosystemu, zwiedzanie okolicznych zabytków.

Na każdą tego typu akcję szkoła zdobywa granty w wysokości od 700 do 1000 zł.

- Wszystkie te akcje nie tylko uczą dzieci, jak żyć zdrowo i ekologicznie. Przede wszystkim integrują uczniów z uboższych, nawet patologicznych środowisk z tymi, którzy mają lepsze warunki życiowe - twierdzi dyrektor Wyrzykowska-Mączyńska.

Certyfikat jest ważny przez trzy lata. Po tym okresie czasu szkoła będzie musiała znów udokumentować, że "zasługuje" na kolejny.

Prezydenckie wyróżnienie

To nie jedyny certyfikat przyznany ostatnio szczycieńskiej "dwójce". Kilka dni temu dyrektor została oficjalnie powiadomiona, że jej szkoła otrzyma tytuł "Szkoły z klasą". Przyznaje go "Gazeta Wyborcza" prowadząca wspólną akcję z Kancelarią Prezydenta RP.

Ze szczycieńskich placówek oświatowych tylko Szkoła Podstawowa nr 2 oraz Gimnazjum nr 2 znalazły się na liście setki wyróżnionych szkół naszego województwa. W całym kraju o ten certyfikat ubiegało się ponad trzy tysiące placówek.

- Zdobycie certyfikatu podnosi prestiż szkoły. Liczymy, że w przyszłości przyciągnie to do nas uczniów i da dodatkowe możliwości w uzyskiwaniu funduszy z zewnątrz - tłumaczy Grażyna Wyrzykowska-Mączyńska.

Unijne, czyli dla wybrańców

Wyróżniona podstawówka ubiega się teraz o kolejne granty na realizację programu "Janko Muzykant". Bierze także udział w unijnym programie wymiany młodzieży "Socrates/Cominius".

- Przyznaję, że do tej inicjatywy podchodzę z mieszanymi uczuciami. "Sokrates" daje szansę tylko 15-20 dzieciom - takim, które nie tylko dobrze się uczą, ale też mają rodziców, którzy spełnią określone wymagania finansowe. My natomiast wolimy skupić się na programach, które dają szansę wszystkim uczniom, także mniej zamożnym - mówi dyrektor.

Katarzyna Mikulak

2003.10.22