Dziś swoje typy z uzasadnieniem przedstawia Tadeusz Dymerski, trener judo, znakomity szkoleniowiec i wychowawca, którego podopieczni od lat osiągają bardzo cenne sukcesy, nie tylko na macie.
Np. Radosław Laskowski najpierw zdobywał medale na Mistrzostwach Polski, a później przez kilka lat był trenerem reprezentacji Polski kobiet i juniorów. Sukcesy na macie nie przeszkodziły mu w karierze naukowej, o czym najlepiej świadczy uzyskanie tytułu profesora zwyczajnego.
Pan Tadeusz do dziś jest czynnym zawodnikiem. W swoim dorobku ma tytuły Mistrza Świata (2015 r.) i dwa tytuły Mistrza Europy (2016 i 2018) w kategorii masters. Co prawda co roku zapowiada, że kończy już karierę, ale na szczęście słowa nie dotrzymuje. Właśnie rozpoczyna przygotowania do tegorocznych Mistrzostw Świata Masters, które odbędą się w Warszawie.
TYPUJĄ CZYTELNICY
Tadeusz Dymerski
SENIOR:
1. Janusz Jastrzębski . Jest chyba najstarszym zawodnikiem czynnie uprawiającym sport w naszym mieście i do tego odnoszącym sukcesy na arenach ogólnopolskich. Pana Janusza podziwiam za podejście do treningów i hart ducha. Jemu samemu trening sprawia dużo radości i przyjemności. Z doświadczenia wiem, że to niełatwa sprawa.
2. Zdzisław Cho roszewski. Nie wszyscy wiedzą, że to były zawodnik i ceniony trener koszykówki. Przez szereg lat w „Gwardii” Szczytno po sąsiedzku prowadziliśmy treningi, on na parkiecie, ja na macie. Ci, którzy trochę znają się na sporcie wiedzą, jak trudne jest przekwalifikowanie się na inną dyscyplinę i do tego jeszcze odnoszenie w niej sukcesów.
3. Anna Orzoł. To była zawodniczka judo, zdobywczyni siódmego miejsca na Międzynarodowym Turnieju Nadziei Olimpijskich. Teraz z satysfakcją śledzę jej sukcesy w ekstremalnych biegach przeszkodowych.
Z dużym zadowoleniem zauważam w Szczytnie coraz większą liczbę osób w tzw. dojrzałym wieku uprawiających różne dyscypliny sportu, nie tylko wyczynowo, ale przede wszystkim rekreacyjnie.
JUNIORZY
1. Michał Jędrzejczyk. To członek kadry narodowej juniorów w judo. W ub. r. wygrał Puchar Polski, a na Międzynarodowym Turnieju Warszawskim okazał się najlepszym z Polaków, przegrywając dopiero w finale z Japończykiem. Choć już sporo w judo osiągnął, to najważniejsze sukcesy dopiero przed nim.
2. Wiktor Dodajewski. Miniony rok był dla niego bardzo udany. Najpierw bezapelacyjnie wygrał Międzynarodowy Copernicus Judo Cup w Toruniu. Później na Mistrzostwach Polski Młodzików był bliski zdobycia medalu po wygraniu trzech walk. Co się jednak zacięło, zabrakło doświadczenia i taktyki. Jest jednak na dobrej drodze, żeby iść w ślady starszego kolegi Michała Jędrzejczyka.
3. Maja Rykowska . Dla niej to też był udany sezon. W mistrzostwach województwa zajęła drugie miejsce i po raz pierwszy zakwalifikowała się do finałów Mistrzostw Polski młodzików. Tak samo jak jej koledzy ma jeszcze duże niewykorzystane możliwości sportowe. Moim zdaniem, główną przeszkodą w osiąganiu wyników na najwyższym poziomie w tej kategorii wiekowej jest za mała liczba treningów. Spowodowane to jest zbyt dużym obciążeniem młodych sportowców dodatkowymi zajęciami. Tylko nieliczni chcą się poświęcić jednej dyscyplinie.
(d)