Kolejna, 64. rocznica wybuchu II wojny światowej stała się okazją do spotkania z kombatantami. Były odznaczenia, przemowy, wykład naukowy i koncert zespołu "Okaryna".

Pokłon dla kombatantów

W auli Zespołu Szkół nr 2, w poniedziałek 1 września, zgromadzili się przedstawiciele szczycieńskich samorządów oraz najważniejsi, czyli ci, którzy od 1 września 1939 roku na różnych frontach i w różnych formacjach walczyli o to, by przywrócić pokój na świecie.

O pokoju i wojnie mówiono podczas spotkania przede wszystkim. Starorzymską zasadę: "jeśli chcesz utrzymać pokój, przygotowuj się do wojny" ksiądz dziekan Józef Drążek obrał sobie za temat okolicznościowego kazania. Mówił głównie o tym, że pokój i jego utrzymanie stanowił i nadal stanowi przesłanie, głoszone przez najwybitniejszych synów Kościoła.

W imieniu władz głównych Związku Kombatantów Józef Kusztal, prezes miejscowego koła wręczył odznaczenia "Zasłużony dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych". Oprócz trzech członków organizacji: Jana Żytyńskiego, Adama Władysławskiego i Kazimierza Matysiaka otrzymali je także starosta Andrzej Kijewski oraz burmistrz Paweł Bielinowicz.

Po części oficjalnej uczestnicy spotkania wysłuchali najpierw wykładu podinsp. Sławomira Grabowskiego na temat: "Znaczenie II wojny światowej dla Polski i Polaków", a później koncertu zespołu "Okaryna".

Według deklaracji starosty Andrzeja Kijewskiego, pierwszowrześniowe spotkania mają wejść na stałe do kalendarza imprez powiatowych.

- My, młodzi, chcemy w ten sposób oddać wam szacunek i pokłon za to, czego dokonaliście - mówił starosta zwracając się do zebranych na sali członków zarządów czterech organizacji, działających w Szczytnie: Koła Miejsko-Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, kierowanego przez Józefa Kusztala, Koła Miejskiego Związku Sybiraków (Donisława Szewczul), Koła Miejskiego Światowego Związku Żołnierzy AK (Adam Malarkiewicz) oraz Oddziału Związku Inwalidów Wojennych (Władysław Prystupa).

(hab)

2003.09.03