Koło Polskiego Związku Niewidomych
w Szczytnie obchodziło 50-lecie istnienia. Jego członkowie zebrali się, by wspólnie uczestniczyć w uroczystości wręczenia wyróżnień i podziękowań.
ODZNACZENIA DLA ZASŁUŻONYCH
Uroczystości jubileuszowe odbyły się w czwartek 19 czerwca.Złotą i srebrną odznaką PZN uhonorowano 11 osób, w tym burmistrz Szczytna Danutę Górską i wójta gminy Szczytno Sławomira Wojciechowskiego. Rozdano również 20 statuetek za długotrwałą i owocną współpracę, pomoc finansową i integracyjną. Nie zapomniano o wolontariuszach, którzy z poświęceniem oddali się pomocy społecznej na rzecz niedowidzących i niewidomych.
Całość została wzbogacona występami zespołów folklorystycznych, które umilały wspólnie spędzony czas. Wszyscy obecni mogli z bliska przyjrzeć się pokazowi sprzętu specjalistycznego, wystawie prac artystycznych członków koła, zmierzyć poziom cukru i ciśnienie oraz wziąć udział w loterii fantowej.
WIELOLETNIA DZIAŁALNOŚĆ
Koło Polskiego Związku Niewidomych istnieje w Szczytnie od 1958 roku. Wtedy to Czesław Ziętara zdecydował o jego powstaniu. Od roku 1970 przez niemal 30 lat przewodniczącym był Ryszard Gleba, zaś od 1998 roku do dzisiejszego dnia tę funkcję pełni Krystyna Franaszek.
Koło zrzesza 125 członków z całego powiatu. Większość z nich to osoby starsze, potrzebujące zainteresowania i wsparcia. PZN służy im pomocą w składaniu wniosków i integruje z członkami z innych miejscowości.
– Wielu ludzi odwiedza nas tylko po to, by zapytać – co ja z tego będę miał? Każdy członek może liczyć na dofinansowanie, lecz nie może zapominać o koniecznym wkładzie własnym – mówi przewodnicząca Krystyna Franaszek. Związek nie dysponuje własnymi pieniędzmi, działalność swoją finansuje jedynie ze składek. Może jednak liczyć na pomoc ze strony PFRON-u czy PCPR-u. Niemal połowa członków Koła otrzymała już specjalistyczne komputery, a nieliczni pracujący nawet samochody. Na dofinansowanie mogą liczyć także osoby uczące się. Z pomocy finansowej w sprawach technicznych, np. likwidacji progów w mieszkaniach czy montażu antypoślizgowych podłóg, skorzystać mogą niemal wszyscy potrzebujący. W tej sprawie PCPR zapewnia nawet 80 procent dofinansowania. By stać się członkiem PZN-u, konieczna jest pierwsza lub druga grupa inwalidzka.
Przewodnicząca Krystyna Franaszek, we współpracy z innymi Kołami w województwie, organizuje liczne imprezy na terenie kraju oraz wyjazdy zagraniczne:
– Postawiliśmy sobie konkretny cel. Chcemy odwiedzić wszystkie kraje Unii Europejskiej, a byliśmy już w pięciu z nich – wyjaśnia. W maju tego roku liczna grupa wybrała się promem do Szwecji. Na wrzesień planowany jest wyjazd do Mikołajek na zawody sportowe w ramach Spartakiady.
Radosław Grosfeld/Fot. M.J.Plitt