Koniec z wyłapywaniem piratów drogowych z zaskoczenia. Od początku września kontrole radarowe odbywają się tylko w wyznaczonych, widocznych miejscach. Czy to okiełzna zapędy amatorów szybkiej jazdy? Kierowcy na razie podchodzą do pomysłów policji z dystansem.
JAWNE PATROLE
Nowa strategia walki z piratami drogowymi to pomysł Komendy Głównej Policji. Opiera się ona na założeniu, że funkcjonariusze kontrolujący prędkość nie będą, tak jak to miało miejsce do tej pory, działać z zaskoczenia. Dotychczas patrole drogówki stały zwykle w tych samych punktach, dobrze znanych kierowcom. Niektórzy policjanci, by przechytrzyć amatorów szybkiej jazdy, ukrywali się więc w krzakach. Od 1 września to się zmieniło. Policja podała do publicznej wiadomości wszystkie miejsca, w których można spotkać stróżów prawa z radarami. Komendant wojewódzki Krzysztof Starańczak zapowiedział nawet, że funkcjonariuszom ukrywającym się w krzakach grozi utrata pracy.
- Nowe zasady mają przede wszystkim charakter prewencyjny. Chodzi o to, by teraz patrole były dobrze widoczne przez kierowców zarówno z jednej, jak i drugiej strony - tłumaczy Mirosław Dzięgielewski, naczelnik sekcji prewencji i ruchu drogowego KPP w Szczytnie.
W powiecie szczycieńskim wyznaczono dziesięć punktów, w których można spotkać funkcjonariuszy.
- Nie znaczy to jednak, że będą oni stali tam non stop. Takiej możliwości nie ma, poza tym policjanci mają być mobilni i przemieszczać się z miejsca na miejsce - tłumaczy Mirosław Dzięgielewski.
ZA SZYBKO I "PO KIELICHU"
Oprócz patroli kontrolujących prędkość w wyznaczonych punktach, na drogach pojawią się nieznakowane pojazdy policyjne wyposażone w wideorejestratory wychwytujące inne przypadki łamania zasad ruchu, np. wyprzedzanie na trzeciego czy przekraczanie linii ciągłej. Policja nie ujawnia, na których trasach można się natknąć na takie samochody.
- Szczycieńska komenda co prawda takim pojazdem nie dysponuje, ale być może na naszym terenie pojawią się nieoznakowane auta z sąsiednich jednostek - mówi Mirosław Dzięgielewski.
Z danych szczycieńskiej policji wynika, że częstą przyczyną kolizji i wypadków jest właśnie nadmierna prędkość i niedostosowanie jej do warunków panujących na drogach. Do tego dochodzi jeszcze skłonność wielu kierowców do zasiadania "za kółkiem" po spożyciu alkoholu.
Mimo zapowiedzi zaostrzania kar za to przewinienie obserwujemy coraz więcej tego typu przestępstw - twierdzi naczelnik.
WCIĄŻ MAŁO MOBILNI
Założenie, że policja ma być bardziej widoczna, podoba się Stanisławowi Drężkowi, instruktorowi nauki jazdy. Jego zdaniem samo przysłowiowe wyjście z krzaków nie załatwia jednak sprawy.
- Uważam, że przydałoby się więcej patroli w mieście, na ulicach. Policja powinna zdecydowanie szybciej reagować na przypadki łamania przepisów, a wciąż jest zbyt mało mobilna - narzeka instruktor.
Stanisław Drężek przyznaje, że niemal każdego dnia spotyka się z nagminnym lekceważeniem zasad ruchu i chamskim zachowaniem na drodze.
- Spora grupa kierowców uważa kursantów za zakałę. Często poganiają ich, trąbią, dają zły przykład poprzez np. parkowanie w niedozwolonych miejscach.
Z kolei jeden ze szczycieńskich taksówkarzy raczej sceptycznie odnosi się do nowych pomysłów policji. Jego zdaniem wyłapywanie piratów z ukrycia miało swój sens.
- Co z tego, że w wyznaczonych punktach kierowcy będą zwalniać, a potem znów jechać z niedozwoloną prędkością. Lepszym rozwiązaniem jest już patrolowanie dróg przez nieznakowane pojazdy - mówi.
W podobnym duchu wypowiada się też jeden z policjantów poproszony przez nas o opinie na ten temat.
- Pomysł z podawaniem do publicznej wiadomości miejsc, w których będą stały patrole nie jest zbyt szczęśliwy. Najskuteczniejszy sposób walki z piratami to jednak działanie z zaskoczenia - mówi.
Ewa Kułakowska
PUNKTY KONTROLI PRĘDKOŚCI W POWIECIE SZCZYCIEŃSKIM
1. Pasym, skrzyżowanie ul. Jana Pawła II z ul. Burskiego, 2. Szczytno, ul. Pasymska, zjazd do Safilinu, 3. Szczytno, ul. Ostrołęcka, zjazd do hotelu "Leśna", 4. Młyńsko, skrzyżowanie z drogą gminną do Jerutek, 5. Szczytno, ul. Wielbarska, 6. Szczytno, ul. Mrongowiusza, parking przy GDDKiA, 7. Rozogi, ul. Warszawska, 8. Rozogi, ul. Juranda, 9. Trasa Piwnice Wielkie-Chorzele, 10. Dźwierzuty, ul. Niepodległości.
2006.09.20