W tym tygodniu przybliżamy dalsze losy stowarzyszenia, które było inicjatorem budowy pomnika szczycieńskich strzelców oraz samego monumentu.

Pomnik szczycieńskich strzelców (4)
Pomnik szczycieńskich strzelców poległych w trakcie I wojny światowej, w nowej lokalizacji przed koszarami

DZIAŁALNOŚĆ STOWARZYSZENIA

Po właścicielu ziemskim Schelske z Trelkówka przewodniczącym szczycieńskiego Stowarzyszenia Byłych Myśliwych i Strzelców został prawnik dr Alfred Lipka, a następnie nadleśniczy Max König. Od 1928 do 1945 r. funkcję prezesa pełnił Paul Jobske, który przez całą I wojnę światową służył w batalionie strzelców. Po połączeniu w 1932 r. szczycieńskiego batalionu (po wojnie dwie kompanie stacjonowały w Olsztynie) stał się on członkiem stowarzyszenia, do którego wstąpili też liczni obecni i byli służący w nim żołnierze. Do stowarzyszenia należało też wielu urzędników leśnych. Comiesięczne spotkania w Bürgerhalle miały w sporej mierze charakter mundurowy. Co roku, zazwyczaj 23 sierpnia, członkowie stowarzyszenia odwiedzali cmentarze wojenne w Orłowie i Łynie gdzie składali wieńce na mogiłach swoich poległych towarzyszy. Organizowano też wycieczki do okolicznych miast, gdzie odwiedzano lokalne koła byłych strzelców.

JUBILEUSZOWA KONFERENCJA

W dniach 18, 19 i 20 maja 1933 r. odbyła się w Szczytnie jubileuszowa konferencja Wschodnioniemieckiego Związku Myśliwych i Strzelców, zorganizowana z okazji 20-lecia istnienia związku.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.