Miniony weekend był wprawdzie dość chłodny, ale druga połowa maja wyróżniała się wysoką temperaturą i słoneczną pogodą.

Pomosty przed sezonemNie brakowało osób chętnych do wejścia do wody, a to już można uznać za nieformalne rozpoczęcie sezonu letniego. W naszym powiecie jezior nie brakuje, a jednym z elementów infrastruktury związanej z obecnością akwenów są pomosty. Niektóre z nich są co w miarę regularnie odnawiane. Odświeżenia nie doczekało się np. molo w Szczytnie, ale jego stan nie jest na razie najgorszy. U progu sezonu przy wejściu na szczycieński pomost zainstalowano defibrylator (fot. 1) , który może się przydać, ale lepiej, żeby nie było potrzeby korzystania z tego urządzenia ratującego życie. Na zimne warto jednać dmuchać.

Przed sezonem odnowiono za to molo w Warchałach (fot. 2) . Za wejście na pomost trzeba jednak zapłacić – prawie jak w Sopocie. Podobny obiekt (ale do darmowego korzystania), który powinien cieszyć plażowiczów już rok temu, oddano po terminie do użytku w Piasutnie. Zakończono już prace nad niewielkim pomostem w Kamionku. Na jego końcu znajduje się ławeczka – do opalania lub wędkowania. (fot. 3). Przy mikroskopijnej plaży w Kamionku dostawiono także toi-toi (fot. 4).

Pomostów i pomościków, mamy, jak wspominaliśmy, dużo, w niektórych miejscach pojawiają się nowe, ale solidnego remontu wymagają czasem te, które stanęły już jakiś czas temu. Drewnianych obiektów mających uprzyjemniać czas turystom nie brakuje nad największym z naszych jezior – Saskiem Wielkim. Podczas naszego niedawnego rekonesansu weszliśmy na całkiem spory pomost znajdujący się na obrzeżach Trelkówka. Kształt odpowiada pierwszej literze nazwy miejscowości (fot. 5). Tu potrzeba prac jest widoczna i słyszalna. Pod nogami coś skrzypi, konstrukcja jest powyginana, wypałęczona i odpoczynek np. na ławce może skończyć się nieoczekiwanie w wodzie. Jej stan, jeszcze w ostatnich dniach maja, jakoś nie zachęcał do jakichkolwiek kąpieli (fot. 6).

 

 

 

CHODNIKI CZEKAJĄ NA GOSPODARZY

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.