Do wyborów samorządowych przygotowują się także kandydaci z gmin powiatu szczycieńskiego. W każdej z nich do obsadzenia jest 15 miejsc. W niektórych przypadkach zagadki zostały już rozwiązane, a to dlatego, że oprócz wójtów Rozóg i Wielbarka rywali nie będą mieli także dwaj radni gminy Wielbark.
GMINA SZCZYTNO
W największym samorządzie wiejskim na radnych zgłoszono 64 kandydatów z ośmiu komitetów. Najwięcej znanych nazwisk znajduje się na listach komitetu „Niezależni”, forsującego na wójta obecnie piastującego to stanowisko Sławomira Wojciechowskiego. Jest tu dziewięciu aktualnych radnych (Edward Lenarciak, Mariusz Szarnowski, Zdzisław Bogacki, Stanisław Deptuła, Zbigniew Woźniak, Wanda Góras, Aleksander Stawiarz, Benedykt Godlewski i Małgorzata Orzechowska), trzech sołtysów (Adolf Pasztaleniec, Stanisław Dąbrowski i Stanisław Pac). Równie liczebną reprezentację – 14 osobową wystawia „Dobro Wspólne” z byłym radnym Tadeuszem Lisem i sołtysem Wawroch Stanisławem Turskim. Nieco mniej liczne składy wystawiły PO, Wspólnota Samorządowa i PSL - po 9. W barwach tego ostatniego startuje dwóch aktualnych radnych - Stanisław Ceberek i Henryk Sielski.
DŹWIERZUTY
Rekordowa liczba - aż 88 kandydatów z ośmiu komitetów będzie ubiegać się o piętnaście mandatów w gminie Dźwierzuty. Pełne listy wystawiły PSL (kandydat na wójta – Czesław Wierzuk), Niezależni (Leszek Dec) i Wspólnota Samorządowa (Dariusz Lepczak). Wśród ludowców silną grupę stanowią obecni radni: Tomasz Witczak, Kazimiera Klobuszeńska, Kazimierz Malik, Jerzy Kilijański, Krzysztof Jabłonowski, Jerzy Kostuch, Marek Pichal, Czesław Wanowicz, Krzysztof Sawicki i Antoni Olszewik. Na liście Wspólnoty jest troje radnych - Janusz Jarząbek, Anna Kotula i Kazimierz Soliwoda, a także szef piekarni GS w Szczytnie (wcześniej w Dźwierzutach) Bernard Niechwiadowicz, stomatolog Marek Dobruń czy znany działacz sportowy Henryk Biruk. „Niezależnych” reprezentować będzie dwóch obecnych radnych - Leszek Kalinowski i Jacek Kandybowicz, a także m.in. sołtys Rańska Elżbieta Poniatowska.
Niekompletne listy wystawiły „Gmina To My Wszyscy” (kandydat na wójta Marianna Szydlik) - 13, SLD (Dariusz Lorenz) - 12, w tym sołtysi Sąpłat Monika Madrak i Dąbrowy – Grzegorz Mielecki, PO (Marek Bojarski) - 10, Forum Samorządowe (Krystyna Furtak) – 6. Skład kandydatów na radnych uzupełnia jeszcze dwuosobowa reprezentacja „Razem dla Mieszkańców”.
JEDWABNO
W gminie Jedwabno będzie walczyć 65 kandydatów z 6 komitetów. Ponad połowę stanowią kobiety. Z komitetu wyborczego „Czas na Gospodarza”, popierającego w wyborach na wójta Krzysztofa Otulakowskiego, wystartuje aż dziesięć pań, w tym obecna przewodnicząca Rady Gminy Maria Pyrzanowska oraz radne Halina Jaśniewicz i Elżbieta Brzóska. W walce liczyć się też będzie sołtys Witowa Roman Wiśniewski i były wójt Jedwabna Andrzej Kabała.
Również komitet wyborczy PiS wystawił 15 kandydatów na radnych, w tym ubiegającego się również o stanowisko wójta Szczepana Worobieja. Do „gwiazd” PiS-u należy zaliczyć Stanisława Leszka Kowalczyka, emerytowanego pułkownika i byłego komendanta placówki Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Krynicy Morskiej oraz Mirosława Kowalskiego, szkoleniowca klubu piłkarskiego Reda Szczytno. Innym „piłkarskim” kandydatem PiS jest Daniel Włodkowski, piłkarz i grający trener Zrywu Jedwabno.
Tylko jednego kandydata na radnego do pełnej obsady zabrakło Bożenie Harbaszewskiej, która nie wystawiła nikogo w Witowie. Wśród jej kandydatów przeważają ludzie związani z nauczycielstwem, co nie powinno nikogo dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że ona sama jest byłą dyrektorką Zespołu Szkół w Jedwabnie. Wśród 14 kandydatów osiem to kobiety. Z tej listy kandyduje też obecna radna Sylwia Pokrzywnicka z Małszewa i była sołtys Witówka Teresa Łukaszewska. Mocnym punktem jest kandydatura Agaty Kowalczyk, dyrektorki szkoły w Nowym Dworze.
Do przesądnych nie należy obecny wójt Jedwabna Włodzimierz Budny, który wystawił 13 kandydatów na radnych, w tym tylko jednego aktualnego radnego Romana Kowalczyka. Budnemu, w odróżnieniu od urzędujących wójtów brakuje „lokomotyw” na liście. Jego komitet może za to poszczycić się najmłodszym i najstarszym kandydatem w wyborach na radnych w Jedwabnie, zaledwie 19 – letnią Lidią Podlecką i 70 – letnim Eugeniuszem Bastkiem z Jedwabna.
Swoje listy do RG przedstawiły też komitety, które nie wystawiły kandydatów na wójta w Jedwabnie: Forum Samorządowe i PSL. Najbardziej znaną w drużynie ludowców jest obecna sołtys Nowego Dworu Danuta Trzcińska.
PASYM
Aspiracje na radnego zgłosiły tu 44 osoby. Pełną 15-osobową listę wystawił tylko komitet Bernarda Miusa, obecnego burmistrza ubiegającego się o reelekcję. W jego ekipie znalazł się niemal komplet aktualnego składu Rady Miejskiej. Wyłom stanowi tylko radna Marianna Tańska, która figuruje na liście Wspólnoty Samorządowej zawierającej 10 nazwisk. Na niej też jest Wiesław Nosowicz, były burmistrz, który równolegle zabiega o powrót na zajmowane w latach 1990-2002 stanowisko. Pozostałe 6 komitetów wystawiło od 7 do 1 kandydata.
ROZOGI
Do zasiadania w Radzie zgłosiło się 42 chętnych. W gronie siedmiu komitetów najliczniejszą reprezentację – 15 osobową wystawiła „Samorządna Gmina” rekomendująca na wójta Józefa Zaperta. W jej barwach mandatu radnego bronić 10 członków obecnej rady: Marianna Zdunek, Teresa Samsel, Halina Drężek, Jan Drężek, Edward Kaczmarczyk, Mariusz Denkiewicz, Zdzisław Zęgota, Mariusz Drężek, Krzysztof Bałdyga i Jarosław Turek. Razem z nimi do wyborów idzie sołtys Orzeszek Zofia Kosiorek. Wspólnota Samorządowa wystawi 13 kandydatów, a Prawo i Sprawiedliwość – 9. W reprezentacji PiS-u wystartuje m.in. obecny radny Sławomir Zyśk oraz były radny i były sołtys Dąbrów Czesław Lis. Na liście tego komitetu znajduje się nazwisko Dzierlatka, ale w tym przypadku nie chodzi o jedynego opozycjonistę w radzie Mieczysława, tylko Annę. Mieczysław Dzierlatka, co umknęło naszej uwadze w poprzednim „Kurku”, wystartuje za to w barwach PiS-u z okręgu Rozogi-Wielbark do Rady Powiatu, obok dotychczasowej radnej Wiesławy Kąkol.
ŚWIĘTAJNO
Najliczniejszą ekipę kandydatów na radnych - 14 wystawia tu komitet „Nasza Gmina – Nasz Dom”, wspierający w walce o utrzymanie stanowiska wójta Janusza Pabicha. W tym gronie znajduje się ośmioro dotychczasowych radnych (Dariusz Rokicki, Mirosława Żyra, Halina Danielczyk, Jerzy Gąska, Adam Mierzejewski, Barbara Olbryś, Wiesława Błajda i Andrzej Bełcikowski). Na tej liście jest kilku rolników na czele ze Sławomirem Grzegorczykiem, prezesem spółdzielni „Mazurska Łąka”. Tylko o dwa nazwiska mniej zgłosiła Platforma Obywatelska, której kandydatką na wójta jest Alicja Kołakowska, nauczycielka z gimnazjum w Świętajnie. W wyborczej walce nie będzie osamotniona, bowiem o mandat radnego w barwach Platformy będzie startować aż sześcioro nauczycieli reprezentujących szkoły gminne. Pozostałe sześć komitetów wystawiło najwyżej dwóch kandydatów. Łącznie na wszystkich listach znajdują się 34 nazwiska, to najmniej spośród wszystkich gmin powiatu szczycieńskiego.
Wiadomo już dziś, że Radę Gminy w Świętajnie spotka spore przemeblowanie. Do walki o obronę mandatu radnego nie przystąpi aż pięcioro dotychczasowych rajców: Jerzy Cudnoch, Wiesław Kozłowski, Marzena Szymanek, Zbigniew Pampuch i Andrzej Wilczek.
WIELBARK
Tu, podobnie jak w Rozogach, kilka zagadek jest już rozwiązanych. Kontrkandydatów w wyborczej walce oprócz wójta Grzegorza Zapadki nie mają także dwaj radni Antoni Szyszka i Ireneusz Lis. Mandaty mają już w kieszeni, trudno bowiem sobie wyobrazić, żeby nie otrzymali ani jednego głosu. Łącznie do walki przystąpi 37 kandydatów umieszczonych na czterech listach. W reprezentacji ludowców są aktualni radni: Halina Tubis, Florian Kierzkowski, Zbigniew Antoń, Antoni Szyszka, Jadwiga Matłoch i Stanisław Olender. Pięciu radnych jest na liście komitetu „Czas na Wielbark” wspierającego Grzegorza Zapadkę: Henryk Gabryel, Andrzej Kimbar, Lech Bagiński, Adam Jarząbek i Ireneusz Lis.
(o), (kr)/fot. A. Olszewski x2