Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP dokonał podsumowania swojej działalności w minionych pięciu latach i wybrał nowy zarząd. Po raz kolejny na jego czele stanął starosta szczycieński Jarosław Matłach. Podczas zjazdu nie zabrakło odniesień do bieżącej polityki.
ZŁOTY ZNAK DLA NOWYCH KIEJKUT
Zjazd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych odbył się w miniony piątek w restauracji „Leśna”. Udział w nim wzięli szczycieńscy samorządowcy, kierownictwo Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz przedstawiciele zarządu wojewódzkiego. Pierwszym punktem spotkania było wręczenie najwyższego odznaczenia w ochotniczych ruchu strażackim – Złotego Znaku Związku OSP RP jednostce OSP Nowe Kiejkuty. Została ona nagrodzona za wieloletnią ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej. W tym roku obchodziła 70-lecie reaktywacji, a jej początki sięgają jeszcze XIX w. W imieniu jednostki odznaczenie odebrali prezes Krzysztof Więcek i naczelnik Michał Soliwoda. Z kolei Złote Medale za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali Kazimierz Soliwoda i Leszek Mikulak.
CZAS PODSUMOWAŃ
Sprawozdanie z ostatnich pięciu lat działalności zarządu powiatowego przedstawił jego prezes, starosta Jarosław Matłach.{akeebasubs !*}
Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.
NIE KŁÓĆCIE SIĘ Z SAMORZĄDAMI
Mniej optymistyczny wydźwięk miało wystąpienie sekretarza Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP i emerytowanego komendanta państwowej straży pożarnej Stanisława Mikulaka. Odnosił się on do negatywnych opinii krążących w internecie na temat strażaków ochotników, zarzucających im m.in. nadużywanie alkoholu. - Jeżeli te sprawy występują w jednostkach, powinny być wyeliminowane, bo psują nam wizerunek – mówił Stanisław Mikulak. Apelował też do ochotników o ściślejszą i zgodną współpracę z samorządami. - Nie może być sytuacji, że zaczynamy się z nimi kłócić – podkreślał. Jego zdaniem współdziałanie należy zacieśniać w obliczu obecnej sytuacji politycznej. - Kolejne lata nie będą łatwe ani dla samorządów, ani dla nas. Może przyjść atak na ich samodzielność, podobnie jak i naszą – ostrzegał.
STAROSTA ZNÓW PREZESEM
Podczas piątkowego zjazdu wybrano nowy zarząd oddziału powiatowego. Jego prezesem ponownie został starosta Jarosław Matłach. Funkcje wiceprezesów powierzono wójtom gmin Szczytno – Sławomirowi Wojciechowskiemu i Jedwabno – Sławomirowi Ambroziakowi. Na sekretarza wybrano oficera PSP Zbigniewa Stasiłojcia. Pozostali włodarze gmin powiatu weszli w skład prezydium. Wyjątkiem jest wójt gminy Dźwierzuty Marianna Szydlik, której nie wybrano wcześniej do władz zarządu gminnego.
(ew), (o){/akeebasubs}
