Miniona sobota była ważnym dniem dla wiernych parafii ewangelicko-augsburskiej w Szczytnie. Obowiązki jej proboszcza przejął ks. Szymon Czembor, który do tej pory pełnił posługę w Tarnowskich Górach.

Powitanie z nową parafią

Na ten dzień szczycieńscy ewangelicy czekali kilka miesięcy. W sobotę 31 marca odbyła się uroczysta instalacja nowego proboszcza parafii, ks. Szymona Czembora. Uczestniczył w niej zwierzchnik diecezji mazurskiej bp Rudolf Bażanowski, licznie przybyli duchowni różnych wyznań oraz przedstawiciele władz samorządowych miasta, powiatu oraz gminy Szczytno. Przed dokonaniem instalacji, bp Bażanowski przypominał, jak ważną rolę w życiu każdej wspólnoty odgrywa duszpasterz i jaka ciąży na nim odpowiedzialność.

– Duchowny nigdy nie może powiedzieć: to jest moja parafia, moje owieczki, mój kościół, bo nie on je ma, lecz Jezus Chrystus – mówił zwierzchnik diecezji mazurskiej.

W instalacji nowego proboszcza dokonanej poprzez nałożenie rąk asystował jego ojciec, również duchowny ewangelicki. Ksiądz Czembor w swoim słowie skierowanym do wiernych i zaproszonych gości zauważał, że objęcie przez niego parafii w Szczytnie odbywa się w przeddzień Niedzieli Palmowej, będącej początkiem tygodnia poprzedzającego najważniejsze dla chrześcijan święta. Wspominał także swoje pobyty na Mazurach, kiedy przyjeżdżał tu wraz z rodzicami. Dwa tygodnie spędził wówczas m.in. w Szczytnie, gdzie mieszkał u ówczesnego proboszcza ks. Pawła Kubiczka. Przywołał również postać swojego poprzednika, zmarłego w ubiegłym roku ks. prof. Alfreda Tschirschnitza, który był jego wykładowcą na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

– Kiedy myślę o Mazurach, to muszę powiedzieć, że to region mający bardzo ciekawą historię, zwłaszcza z punktu widzenia ewangelików – mówił ks. Czembor, przypominając, że to właśnie na tych ziemiach powstało pierwsze luterańskie państwo – Prusy Książęce. Podczas uroczystego nabożeństwa przedstawiciele rady parafialnej podziękowali duchownym, którzy do czasu wyboru nowego proboszcza sprawowali tu posługę, w tym ks. Witoldowi Twardzikowi z Pasymia pełniącemu obowiązki administratora.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.