Po dwóch latach do Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie wracają Kaziuki. W ramach tradycyjnego święta kultury kresowej odbędzie się jarmark wileński, a na scenie wystąpią zespoły z Wileńszczyzny – świętująca niedawno jubileusz 65-lecia „Wilia” oraz działająca od ponad 30 lat Kapela Świętojańska z Sużan.

Powrót Kaziuków
Na scenie MDK-u wystąpi „Wilia”, najstarszy polski zespół artystyczny działający na Wileńszczyźnie

ŚWIĘTO KRESOWIAKÓW

W sobotę 5 marca w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie, już po raz szósty, zagoszczą Kaziuki – Wilniuki. Tradycyjne święto kultury kresowej powraca po przerwie spowodowanej pandemią. Po raz ostatni impreza, będącą swoistą kontynuacją organizowanych przez dwadzieścia jeden lat Dni Kresowych, odbyła się pod koniec lutego 2020 r., tuż przed ogłoszonym przez rząd lockdownem.

Kaziuki – Wilniuki to najstarszy festiwal kultury, tradycji, zwyczajów, obrzędów i gwary wileńskiej na ziemiach polskich. - Jest to święto Polaków zamieszkujących na Wileńszczyźnie i tych, którzy po wojnie osiedlili się na Warmii i Mazurach – mówi Janina Surgał, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wileńsko – Nowogródzkiej w Szczytnie.

Imprezie towarzyszyć będzie jarmark wileński z rękodziełem oraz wydawnictwami kresowymi. Nie zabraknie także serc kaziukowych, obwarzanków smorgońskich, palm oraz wyrobów pszczelarskich.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.