Przestępczosć wśród młodych ludzi to wciąż bardzo często temat numer jeden doniesień medialnych. Autorzy programu "Bezpieczny uczeń" chcą zmienić tę tendencję poprzez upowszechnianie wiedzy na temat zagrożeń czyhających na młodzież i sposobów ochrony przed nimi.

Powstrzymać agresję

Program edukacyjny "Bezpieczny uczeń" jest realizowany od dwóch lat, głównie w gimnazjach i szkołach średnich na terenie całego kraju.

- Doszliśmy do wniosku, że przemoc i agresja wśród młodych ludzi narasta w zastraszającym tempie. Dlatego chcemy nie tylko przybliżyć tematykę związaną z tym problemem, ale także uświadomić uczniom, jaka odpowiedzialność grozi im w razie złamania prawa - mówi Stanisław Stefanowicz, emerytowany pracownik WSPol. i Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Obecnie jest zatrudniony w Policealnej Szkole Detektywów i Pracowników Ochrony O'Chikara. To właśnie ta placówka prowadzi i finansuje całe przedsięwzięcie. Zajęcia z młodymi ludźmi odbyły się już w większości miast województwa warmińsko-mazurskiego, m.in. w Olsztynie, Iławie, Giżycku i Mrągowie. Pierwszego dnia wiosny, w środę 21 marca przyszła kolej na Szczytno. Dwie lekcje o bezpieczeństwie odbyły się w Zespole Szkół nr 3. W trakcie zajęć prowadzonych przez Elżbietę Gąsiorowską i Stanisława Stefanowicza uczniowie zapoznali się z danymi na temat skali przestępczości wśród nieletnich, w czym pomagały nie tylko dane liczbowe, ale też fragmenty doniesień prasowych o szokujących opinię publiczną zdarzeniach z udziałem młodych ludzi. Stanisław Stefanowicz przedstawił także funkcjonujące w powszechnej świadomości mity na temat zagrożeń czyhajacych na nastolatków. Dzięki temu uczniowie mogli się przekonać m.in. o tym, że w tłumie wcale nie jest bezpieczniej i nie zawsze znajdzie się ktoś, kto w trudnej sytuacji przyjdzie nam z pomocą. Prowadzący przekonywał też, że używki wcale nie pomagają w dobrej zabawie, a przeświadczenie o nieszkodliwości "brania" często prowadzi do uzależnień. Nie zabrakło również praktycznych rad dotyczących unikania zagrożeń i bronienia się przed przemocą. Młodzi ludzie dowiedzieli się również, do czego prowadzi agresja i jakie sankcje prawne grożą za nieodpowiedzialne zachowania. Na koniec licealiści wypełnili specjalne ankiety dotyczące stanu bezpieczeństwa w ich najbliższym otoczeniu. Wnioski zebrane na ich podstawie posłużą do diagnozy sytuacji i będą pomocne podczas opracowywania scenariuszy kolejnych zajęć.

(łuk)

2007.03.28