Ostatnia edycja budżetu obywatelskiego Szczytna skończyła się skandalem. Prokuratura Rejonowa Olsztyn Południe nadal bada, czy podpisy pod zwycięskim projektem zostały sfałszowane. Na razie nie wiadomo, kiedy skończy się postępowanie, bo do przesłuchania pozostało jeszcze ok. 20 świadków, od których pobierany jest materiał do badań pisma ręcznego, mający wykluczyć bądź potwierdzić, czy osoby te składały podpisy na listach poparcia.

Prokurator wciąż bada czy sfałszowano podpisy
Plakat z harmonogramem ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego

W ramach ostatniej edycji budżetu obywatelskiego Szczytna oddano w sumie blisko 1900 głosów, z których ponad tysiąc uznano za nieważne. Wygrał projekt zakładający budowę wybiegów dla psich pupili na Małej Bieli i w parku na ul. Pasymskiej. Zwycięski pomysł Magdaleny Marczak i Roberta Dobrońskiego otrzymał 541 głosów. Komisja odrzuciła, uznając za nieważne, aż 353 głosy.

Drugim najwyżej punktowanym projektem było „Jezioro Marzeń – Szczytno”. On z kolei uzyskał 305 głosów ważnych, ale też 582 nieważnych.

Głosowanie wzbudziło wątpliwości burmistrza Krzysztofa Mańkowskiego, który złożył zawiadomienie do prokuratury. Szczycieńska jednostka wyłączyła się z prowadzenia sprawy. Postępowanie przejęła Prokuratura Rejonowa Olsztyn – Południe w Olsztynie.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.