Były wójt gminy Dźwierzuty Czesław Wierzuk i eksburmistrz Szczytna Henryk Żuchowski są w czołówce najbogatszych radnych powiatowych. Pierwszy zgromadził na koncie i lokatach blisko 700 tys. zł, a jego warte przeszło 2 mln zł gospodarstwo rolne w ubiegłym roku przyniosło mu ponad 100 tys. zł dochodu. Drugi, jako dyrektor olsztyńskiego oddziału KRUS, zarobił więcej od starosty Matłacha.

Prominenci z superforsą
Zasiadający w Radzie Powiatu były wójt gminy Dźwierzuty Czesław Wierzuk (z lewej) i eksburmistrz Szczytna Henryk Żuchowski, choć już nie dzierżą sterów władzy w swoich samorządach, to żyją jak pączki w maśle

CO MA KIEROWNICTWO?

W tym tygodniu bierzemy pod lupę oświadczenia majątkowe przedstawicieli samorządu powiatowego. W odróżnieniu od miasta, gdzie nie ma milionerów, tu kilku radnych może się pochwalić imponującymi zasobami i dochodami. Nasz przegląd zaczynamy od kierownictwa starostwa. Stojący na czele Zarządu Powiatu Jarosław Matłach z tytułu zatrudnienia uzyskał w ubiegłym roku 156 370,91 złotych. Do tego na jego konto wpłynęła jeszcze dotacja na montaż paneli fotowoltaicznych w wysokości 12,5 tys. złotych. Dodatkowo starosta uciułał jeszcze 11,3 tys. zł oszczędności. Jego zastępca Marcin Nowociński zarobił o blisko 30 tys. zł mniej, bo „tylko” 127 146,18 złotych. Zaoszczędził za to prawie tyle samo – 10 tysięcy. Lepiej od niego pod względem zasobów finansowych wypada skarbnik - Agnieszka Gałązka. Jej ubiegłoroczne zarobki wyniosły 130 265,42 zł, do tego doszło jeszcze 65,2 tys. zł z tytułu najmu domków letniskowych. Strażniczka powiatowej kasy na swoim koncie zgromadziła 13,5 tys. złotych oszczędności. Z kolei sekretarz starostwa Stefan Januszczyk za swoją pracę otrzymał 111 192,80 zł, a oszczędził – niespełna 20 tysięcy.

BOGATY ROLNIK

Ciekawostką jest to, że ścisłe kierownictwo powiatu pod względem stanu posiadania przebija kilkoro radnych.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.