Na korytarzach miejskich placówek oświatowych czuć zapach świeżej farby, tu i ówdzie słychać jeszcze odgłosy ostatnich prac remontowych. W ostatnich dniach sierpnia trwały gorączkowe przygotowania do nowego roku szkolnego.

Przed pierwszym dzwonkiem

Pod nowymi dachami

Najpoważniejsze inwestycje, które tego lata wykonano w szkołach, to generalny remont dachów w SP nr 3 i w Gimnazjum nr 1. Oprócz tego w "trójce" wymieniono podłogę w sali gimnastycznej, a w "jedynce" zamontowano rynny, postawiono kominy i odnowiono schody przy bocznym wejściu od strony boiska. Przedsięwzięcia te sfinansował miejski samorząd.

Dyrektor Gimnazjum nr 1, Ewa Żenczykowska-Sawicka, jest zadowolona z remontu dachu, ale marzy jej się jeszcze wymiana okien w budynku szkoły i odnowienie elewacji.

- Niestety, w chwili obecnej nie możemy wymienić okien, ponieważ konserwator zabytków nie godzi się na plastikowe, a drewniane są po prostu zbyt drogie - mówi dyrektor.

Nową podłogą na korytarzu i w dwóch pracowniach może się pochwalić SP nr 6.

- Położyliśmy antypoślizgowe płyty, dzięki czemu wzrośnie bezpieczeństwo uczniów - cieszy się wicedyrektor Renata Stańczak.

W Gimnazjum nr 2 i w SP nr 2 wyremontowano kuchnie. W podstawówce prace te zakończą się dopiero w pierwszym tygodniu września. Opóźnienie jest spowodowane przedłużeniem się procedur przetargowych.

Zespół Szkół nr 3 przy ulicy Lanca, dzięki wsparciu starostwa, zyskał nową pracownię komputerową. Na drugim piętrze budynku wymieniono okna.

Pracownia internetowa w SP nr 6

Szczególne powody do radości mają w nowym roku szkolnym uczniowie SP nr 6. Została ona wytypowana przez kuratora oświaty do projektu MENiS pod nazwą "Pracownia internetowa w szkole podstawowej 2004". W nadchodzącym roku szkolnym w projekcie tym weźmie udział tylko 35 szkół z całej Polski. "Szóstka" otrzymała 10 nowych komputerów z pełnym oprogramowaniem, skaner, drukarkę, notebooka i videoprojektor. Całość kosztowała 60 tysięcy złotych.

- Lekcje internetowe będą prowadzone z każdego przedmiotu, na każdym etapie kształcenia - zapowiada dyrektor SP nr 6 Elżbieta Kulikowska.

W ramach projektu przeszkolono 5 nauczycieli, którzy zdobytą wiedzą informatyczną będą się dzielić z pozostałymi pedagogami.

- Jesteśmy dumni, że wytypowano nas do wzięcia udziału w tym projekcie - dodaje dyrektor. - Dzięki temu stajemy się szkołą przyszłości, a dla naszych uczniów taka pracownia to prawdziwe okno na świat - podkreśla.

Radości i smutki SP nr 2

Zupełnie inne sprawy zajmują kierownictwo SP nr 2, w której uczą się także dzieci niepełnosprawne. W tym roku szkolnym funkcjonować będą dwie pierwsze klasy zintegrowane. Są one mniej liczne od pozostałych oddziałów, do każdej uczęszcza nie więcej niż 18 uczniów. Od września na pół etatu będzie pracował w szkole psycholog.

- Brakuje jednak pieniędzy na zatrudnienie nauczycieli wspomagających, którzy powinni pracować w klasach zintegrowanych - żali się wicedyrektor Mirosława Lipka.

Niż w podstawówkach

Z roku na rok zmniejsza się liczba pierwszoklasistów. W SP nr 3 utworzono 5 klas pierwszych, w SP nr 2 i w SP nr 6 po 4. Mimo to nie ma na razie potrzeby redukcji etatów nauczycieli. Klasy, w porównaniu ze stanem sprzed kilkunastu lat, są mniej liczne, ale i tak w każdej z nich wiedzę zdobywać będzie ponad 20 uczniów.

Piąty rok gimnazjów

W tym roku mija pięć lat od powstania gimnazjów. Większość absolwentów tych szkół kontynuuje naukę w liceach lub technikach. Dyrektorzy uważają, że za wcześnie na jakiekolwiek podsumowania.

- Nasza szkoła dopiero tworzy swoją tradycję - mówi Teresa Feszczyn, dyrektor Gimnazjum nr 2. - W tym roku szkolnym rozstrzygnie się, kto będzie naszym patronem. Najpierw jednak musimy złożyć wniosek o nadanie szkole imienia do samorządu miejskiego - dodaje.

Na razie wiadomo tylko, że nowym patronem gimnazjum nie będzie Maria Konopnicka, której imię nosiła SP nr 4.

Gorączka w Zespole Szkół nr 2

Niewiele czasu na wakacyjny odpoczynek mieli pracownicy Zespołu Szkół nr 2.

- W tym roku przedłużyła się rekrutacja. Trwała w zasadzie do połowy sierpnia - opowiada dyrektor Danuta Maroszek. - Mamy bardzo dużą liczbę uczniów. W zasadzie każdy, kto złożył podanie, został przyjęty.

W zespole utworzono aż 37 oddziałów, w których wiedzę zdobywać będzie przeszło tysiąc uczniów. Z tego powodu zatrudniono 12 nowych nauczycieli, głównie języków obcych. Do egzaminu dojrzałości przystąpi w tym roku szkolnym rekordowa liczba abiturientów - ok. 440.

- Matury zaczną się już w kwietniu i potrwają do czerwca. Ten rok jest ostatnim, w którym obowiązuje stary egzamin dojrzałości - przypomina dyrektor Maroszek.

Ewa Kułakowska

2004.09.01