Najprawdopodobniej od 1 września Przedszkole Samorządowe w Jedwabnie zostanie włączone do miejscowego Zespołu Szkół. Uchwałę dotyczącą zamiaru takiego przekształcenia placówki podjęli już radni. Władze tłumaczą, że za połączeniem przemawiają względy organizacyjne i ekonomiczne.
Podczas niedawnej sesji Rady Gminy podjęta została uchwała o zamiarze włączenia Przedszkola Samorządowego do Zespołu Szkół w Jedwabnie. Sekretarz urzędu Jolanta Drężek tłumaczy, że za takim rozwiązaniem przemawiają względy organizacyjne i ekonomiczne. - W żaden sposób nie ucierpią na tym ani rodzice, ani dzieci – zapewnia sekretarz. Przekształcenie ma nastąpić z dniem 1 września tego roku. Włączenie spowoduje, że zarządzanie przedszkolem przejmie dyrektor Zespołu Szkół. Do tego będzie też jedna obsługa administracyjna. Wśród plusów Jolanta Drężek wymienia choćby sprawę nauczania języków obcych. Obecnie rodzice przedszkolaków muszą płacić z własnych kieszeni za godziny angielskiego. Po połączeniu przedszkola z ZS nauką tego języka zajmą się zatrudnieni w nim na etatach nauczyciele. Mające obowiązywać od początku nowego roku szkolnego rozwiązanie jest także związane z reformą obniżającą wiek szkolny, która wejdzie w życie w 2014 roku.
- Musimy patrzeć pod kątem dzieci, aby miały jednakowy dostęp do bazy sportowej ZS, biblioteki, świetlicy czy pracowni komputerowej – przekonuje Jolanta Drężek.
W związku z planami dotyczącymi przekształcenia przedszkola pojawiły się pytania o przyszłość przebywającej obecnie na urlopie zdrowotnym dyrektor Jadwigi Niebrzydowskiej. Jak tłumaczy sekretarz, jest ona przede wszystkim nauczycielką, a funkcję kierowniczą jedynie pełniła. Po powrocie z urlopu pozostanie więc na etacie nauczycielskim. Władze gminy planują jeszcze spotkania z rodzicami, by rozwiać ich potencjalne wątpliwości związane z włączeniem przedszkola do Zespołu Szkół. Jego dyrektor Mariusz Dobrzyński zapewnia, że przekształcenie nie zakłóci funkcjonowania placówki.
- Szkoła jest na to przygotowana. Jako ZS funkcjonujemy już od wielu lat, obejmując swoim zarządem szkołę podstawową, gimnazjum, oddział przedszkolny oraz punkt filialny w Nowym Dworze – mówi, dodając jednak, że będzie to oznaczało zwiększenie zakresu obowiązków.
Ile na połączeniu placówek zaoszczędzi budżet gminy? Wójt Krzysztof Otulakowski nie podaje konkretnych kwot, ale zapewnia, że oszczędności będą wynikiem właśnie zmian organizacyjnych.
- Teraz utrzymujemy dwa oddzielne obiekty i aż cztery etaty dyrektorskie. Te osoby mają pensum obniżone do pięciu godzin tygodniowo – mówi wójt. Dodaje, że połączenie pozwoli usprawnić pracę obu placówek, choćby poprzez stworzenie jednego arkusza organizacyjnego.
(ew)