Do końca listopada br. wszystkie przejazdy kolejowo-drogowe kategorii C mają być zlikwidowane. Dotyczy to m.in. ciągu komunikacyjnego w Korpelach, za ulicą Leśną. Zainteresowania jego przejęciem nie wykazują ani gmina, ani nadleśnictwo. Leśnicy są nawet z tego powodu zadowoleni.

Przejazd do likwidacji
Wkrótce przed przejazdem służby kolejowe wykopią rowy i poruszanie się tą drogą będzie niemożliwe

Kolejny przejazd kolejowy kategorii C ma być zlikwidowany. Chodzi o odcinek na linii Szczytni-Ostrołęka w ciągu drogi wewnętrznej Korpele – las. PKP rozpoczęły właśnie 30-dniową procedurę likwidacyjną.

To efekt wprowadzonego w październiku 2015 r. rozporządzenia ministra infrastruktury. Zgodnie z nim, przejazdy kolejowo-drogowe na drogach publicznych mają kategorie A, B, C lub D. Natomiast te istniejące na drogach wewnętrznych mogą funkcjonować jako przejazdy użytku niepublicznego kategorii F. Do tego potrzebna jest umowa pomiędzy Zakładem Linii Kolejowych PKP PLK S.A. a użytkownikiem przejazdu. W praktyce oznacza to przekształcenie np. przez gminę drogi wewnętrznej w publiczną. Takie rozwiązanie nie wchodzi jednak w grę.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.