Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości podtrzymuje zarzuty wobec WSPol dotyczące nieprawidłowości przy przetargach. Chodzi o budowę Policyjnego Centrum Analityczno – Badawczego oraz budynku Uczelniano – Policyjnego Systemu Biblioteczno-Informacyjnego. - Szacowana korekta związana z niewłaściwym stosowaniem przepisów prawa zamówień publicznych może wynieść ok. 7 mln zł – informuje „Kurka” Miłosz Marczuk, rzecznik prasowy PARP.

limg("04_FOTO.JPG", "Październik 2011 r. Uroczyste oddanie do użytku Policyjnego Centrum Analityczno - Badawczego

i Biblioteki z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego");

KONTROLA PARP

Przypomnijmy. W 2009 r. Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie otrzymała dotację na budowę i wyposażenie Policyjnego Centrum Dydaktyczno-Badawczego z programu operacyjnego „Rozwój Polski Wschodniej 2007 – 2013”. W ramach inwestycji wartej ponad 70 mln zł uczelnia wybudowała i wyposażyła dwa nowoczesne budynki. Obecnie mieszczą się w nich m.in. sale konferencyjne, czytelnie, dział zbiorów oraz dziesięć pracowni naukowych, w tym: antynarkotykowa, analizy kryminalnej, biologii kryminalistycznej czy technologii multimedialnych. Sposób realizacji zadania skontrolowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która rozliczała fundusze. Kontrolerzy wykryli szereg nieprawidłowości związanych z udzielaniem przez szkołę zamówień publicznych. Agencja zbadała ich 38, w tym to dotyczące wyboru głównego wykonawcy robót budowlanych (Budimex) czy na dostawę specjalistycznego sprzętu. Zastrzeżenia budziło m.in. wyłonienie z wolnej ręki podmiotu pełniącego nadzór autorski (Profkad z Olsztyna). Przedstawiciele PARP uznali, że nie było podstaw, aby taki tryb zastosować. Kontrolerów zdziwiły także wymogi stawiane w przetargach oferentom, np. dysponowanie środkami finansowymi lub zdolnością w kwocie niewspółmiernej wysokości w stosunku do przedmiotu zamówienia. Uczelnia zażądała też złożenia oświadczeń i dokumentów, które nie były niezbędne do przeprowadzenia postępowania.

KOREKTA NA 7 MILIONÓW

WSPol złożyła wyjaśnienia do przedstawionych przez PARP zastrzeżeń. W poniedziałek 27 maja agencja wysłała do uczelni ostateczną informację pokontrolną.

- W terminie 14 dni od daty otrzymania beneficjent (WSPol – przyp. red.) powinien odesłać do PARP jeden egzemplarz informacji. Dopiero czynność ta oraz wydanie i zrealizowanie zaleceń pokontrolnych zamyka proces kontroli na miejscu – tłumaczy Miłosz Marczuk, rzecznik PARP. Potwierdza jednak, że kontrola przeprowadzona w szkole wykazała nieprawidłowości w prowadzeniu przetargów.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.