Dobiega końca 2023 r. To był ostatni pełny rok bieżącej kadencji samorządu, a w kraju - czas politycznej zmiany. Na naszym lokalnym podwórku, nie bez małego skandalu, świętowaliśmy jubileusz 300-lecia nadania Szczytnu praw miejskich. Co jeszcze wydarzyło się w ciągu mijających miesięcy? Zapraszamy na coroczne podsumowanie wydarzeń, które znalazły oddźwięk na łamach „Kurka”.
STYCZEŃ
* Zakończyła się wreszcie kompleksowa modernizacja pływalni Wyższej Szkoły Policji. Z powodu prowadzonych prac, a także panującego w czasie pandemii reżimu sanitarnego, mieszkańcy Szczytna, w tym uczniowie Sportowej Szkoły Podstawowej nr 4, byli pozbawieni możliwości korzystania z obiektu. Już po oddaniu basenu do użytku pojawiły się jednak problemy. Część osób z legitymacjami potwierdzającymi niepełnosprawność odesłano z kwitkiem. Arkadiusz Leska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu, wystawiającego wejściówki opłacane przez miasto tłumaczył tę sytuację zbyt dużym zainteresowaniem fanów pływania. - To efekt świeżości, który minie – przepowiadał i chyba miał rację, bo skargi po kilku tygodniach ucichły.
* Mieszkańcy Sąpłat i okolicznych wsi zostali pozbawieni połączeń autobusowych do Szczytna i Olsztyna. Dla tych, którzy nie mają własnych samochodów, to poważny problem. W tej sytuacji dotarcie do lekarza czy szkoły staje się dużym wyzwaniem. Po licznych protestach mieszkańców i artykule w „Kurku” problem udało się rozwiązać, dzięki działaniom członkini zarządu województwa Sylwii Jaskulskiej. Z początkiem kwietnia kursy wróciły, a wraz z nimi przekonanie, że jak się chce, to można.
* W Wielbarku powstanie jednostka wojskowa podległa 1. Dywizji Piechoty Legionów. Jej utworzenie zapowiedział wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Wojsko ma stacjonować na liczącym 50 ha uzbrojonym terenie należącym do Skarbu Państwa. - Będzie to spore wyzwanie dla naszego samorządu, ale z pewnością przyczyni się do rozwoju i pobudzenia gospodarki całego powiatu – komentował zapowiedź szefa MON burmistrz Wielbarka Grzegorz Zapadka.
* Pasym jest jak dotąd pierwszym i jedynym samorządem w powiecie szczycieńskim, który przyjął do siebie rodzinę repatriantów. W grodzie nad Kalwą zamieszkali państwo Jerzy i Tatiana Pantusowie wraz z dwoma synami w wieku 9 i 12 lat. Wprowadzili się do zaadaptowanych na mieszkanie pomieszczeń po Miejsko – Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Na ten cel gmina uzyskała dofinansowanie z Urzędu Wojewódzkiego. - Są to przesympatyczni, otwarci ludzie – mówił o swoich nowych mieszkańcach burmistrz Cezary Łachmański. I choć tyle się mówi o łączności z rodakami mieszkającymi na dawnych Kresach czy w Kazachstanie, to jakoś żaden samorząd nie wziął przykładu z Pasymia …
LUTY
* Luty upłynął pod znakiem konfliktu wokół Niepublicznego Przedszkola nr 1 „Pod Topolą”. Miasto, szukając miejsc żłobkowych, postanowiło nie przedłużać z dyrektor Bożenną Mikielewicz umowy dzierżawy i odzyskać budynek, w którym funkcjonowała placówka. To spotkało się ze zdecydowanym sprzeciwem rodziców. Wystąpili oni do burmistrza Krzysztofa Mańkowskiego o zmianę decyzji, ale włodarz pozostał nieugięty. Miasto ostatecznie postawiło na swoim, lecz styl zakończenia współpracy z dyrektor Mikielewicz pozostawił duży niesmak.