Za nami 2023 r. Zapraszamy na drugą część corocznego podsumowania najważniejszych wydarzeń w powiecie szczycieńskim, które znalazły oddźwięk na łamach „Kurka Mazurskiego”.
LIPIEC
* Fontanna na Jeziorze Domowym Małym nie cieszy już oczu mieszkańców i turystów. Powodem jest wyeksploatowany wodotrysk. Jak poinformowała nas naczelnik Wydziału Gospodarki Miejskiej Katarzyna Hrybek – Dudek, ze względu na bardzo wysokie koszty jego naprawy, fontanna będzie wyłączona do odwołania. Urządzenie, będące elementem zagospodarowania brzegów mniejszego z miejskich akwenów, działało od 2008 r. Ciekawostką jest to, że ówczesne władze miasta początkowo planowały, że strumień tryskającej wody będzie sięgać … 45 metrów, co odpowiadałoby wysokości wieży szczycieńskiego ratusza. Ostatecznie zdecydowano się jednak na skromniejszą wersję, która przetrwała zaledwie 15 lat.
* Prawdziwe trzęsienie ziemi w pasymskim ratuszu. Po ponad 20 latach, z funkcją skarbnika pożegnał się Arkadiusz Młyńczak. Radni musieli go odwołać z powodu ciążącego na nim wyroku sądu, który uznał skarbnika kłamcą lustracyjnym. Młyńczak zaprzeczał, aby współpracował z komunistyczną bezpieką, ale wyrokowi musiał się podporządkować. Jego rozstanie z urzędem nie trwało jednak długo. Po tygodniu został w nim zatrudniony ponownie, tym razem na stanowisku zastępcy nowej skarbnik Jolanty Obidzińskiej.
* Koncert „Aleja Rocka Symfonicznie” okazał się największym wydarzeniem Dni i Nocy Szczytna 2023. Artyści z Ukrainy wraz z doskonale znanym szczycieńskiej publiczności zespołem Żuki, przypomnieli największe rockowe hity wszech czasów w nowych wersjach. Oprócz nich podczas święta grodu wystąpili jeszcze m.in. grupa Kombii oraz Michał Szpak. Koncert tego ostatniego spotkał się ze skrajnymi komentarzami – od zachwytów aż po agresywne reakcje odnoszące się do scenicznej kreacji popularnego wokalisty.
* Znów zrobiło się głośno o Wyższej Szkole Policji, i to wcale nie z dobrej strony. Stacja TVN24 ujawniła filmy przedstawiające zabawę, podczas której niekompletnie ubrani funkcjonariusze parodiują oficjalne uroczystości. Impreza dla jej uczestników miała gorzki finał. Policjanci, wobec których wszczęto postępowania dyscyplinarne, zostali usunięci ze szkolenia zawodowego oficerskiego. W policyjnym środowisku pojawiły się jednak głosy, że kara była zbyt surowa, tym bardziej, że ponieśli ją tylko niektórzy uczestnicy zabawy, choć brało w niej udział około 200 policjantów.