Ani się obejrzeliśmy, a już mija kolejny rok. Tradycyjnie już, zapraszamy czytelników do wspominania najważniejszych wydarzeń ostatnich dwunastu miesięcy.

STYCZEŃ

Przeżyjmy to jeszcze raz (cz. 1)
Smog coraz bardziej daje się we znaki również mieszkańcom powiatu

• Gmina Szczytno została pierwszym samorządem w powiecie szczycieńskim, który wypowiedział wojnę smogowi. Przyjęta przez radnych uchwała dała mieszkańcom możliwość uzyskania 50% dofinansowania na zakup nowych urządzeń grzewczych. Mają one zastąpić stare „kopciuchy” emitujące do atmosfery trujące gazy. Śladem gminy poszły wkrótce także Pasym i miasto Szczytno. Nie wiadomo jednak, czy rozwiąże to problem, bo wymiana pieca to jedno, a możliwości finansowe pozwalające na ogrzewanie domów bardziej ekologicznym opałem – to drugie.

Nowa prezes Sądu Rejonowego w Szczytnie Ewelina Wolny

• Głośne w całym kraju zmiany w sądownictwie nie ominęły również Szczytna. Nowym prezesem Sądu Rejonowego została Ewelina Wolny. Zastąpiła na tym stanowisku sędziego Jana Sterańca, który przeszedł w stan spoczynku. Nowa prezes pochodzi z Łomży, a w szczycieńskim sądzie pracuje od 15 lat. W rozmowie z „Kurkiem” zapewniała, że jest odporna na potencjalne zagrożenia wynikające z lokalnych układów, bo nie utrzymuje żadnych kontaktów z przedstawicielami władzy, przedsiębiorcami, a nawet z żadnym ... proboszczem.

Finał WOŚP w Pasymiu

• Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pobiła kolejny rekord. Tym razem oba działające w powiecie sztaby – w Szczytnie i Wielbarku – zebrały łącznie ponad 120 tys. złotych. Powody do satysfakcji mieli organizatorzy akcji w Dźwierzutach, gdzie do puszek wolontariuszy trafiło ponad dwa razy więcej pieniędzy niż rok wcześniej. Warto przy okazji wspomnieć, że kilka miesięcy później szczycieński szpital wzbogacił się o zakupiony przez WOŚP sprzęt służący noworodkom.

Szkoła Podstawowa w Świętajnie

• Wójt gminy Świętajno Alicja Kołakowska nie miała lekkiego życia z radnymi poprzedniej kadencji. Jej pomysł, aby budynki szkoły i urzędu gminy ogrzewać pompami ciepła, spotkał się z nieprzychylną reakcją głównie dlatego, że zaledwie pięć lat wcześniej poprzednik Kołakowskiej, Janusz Pabich wybudował kotłownię ekologiczną, która miała ogrzewać te budynki. Ostatecznie powołana przez radnych komisja storpedowała pomysł wójt, jeszcze bardziej chłodząc i tak już zimne relacje w łonie władz Świętajna.

LUTY

Mł. asp. Karol Wojciechowski

• Zmarł mł. asp. Karol Wojciechowski, strażak służący w Komendzie Powiatowej PSP w Szczytnie. Za jego wygraną w walce z ciężką chorobą kciuki trzymało wielu mieszkańców powiatu, którzy do samego końca wierzyli w pomyślny finał tej batalii. Niestety, los w tym przypadku okazał się okrutny.

Ks. Józef Drążek

• Imponujący jubileusz 60-lecia święceń kapłańskich obchodził długoletni proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP w Szczytnie i dziekan dekanatu Szczytno, ks. Józef Drążek. Z tej okazji otrzymał wiele życzeń i gratulacji, m.in. od samego papieża Franciszka. Za lata posługi dziękowali mu również wierni oraz przedstawiciele władz samorządowych.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.