Ani się obejrzeliśmy, a 2021 r. przeszedł już do historii. W tym tygodniu zapraszamy na drugą część kurkowego podsumowania minionych dwunastu miesięcy.

LIPIEC

Przeżyjmy to jeszcze raz (cz. 2)
Poszukiwania nastolatków na jeziorze Świętajno

• Jak co roku latem woda w połączeniu z brawurą i alkoholem zebrała tragiczne żniwo. W jeziorze Świętajno w Warchałach utonęło dwóch mieszkańców powiatu wyszkowskiego w wieku 18 i 19 lat. Do zdarzenia doszło późnym wieczorem. Z relacji świadków wynika, że przed wejściem do wody nastolatkowie spożywali procentowe trunki, a ich umiejętności pływackie były słabe.

 

Obchody 635-lecia Pasymia

• Pasym hucznie świętował 635-lecie nadania praw miejskich. Obchody trwały trzy dni, a program obfitował w wydarzenia kulturalne z górnej półki. Historyczny rynek grodu nad Kalwą w posiadanie wzięli artyści. Publiczność mogła obejrzeć spektakle teatrów ulicznych z Lublina, Gdańska i Krakowa. Z okazji jubileuszu wykład o dziejach Pasymia wygłosił prof. Stanisław Achremczyk, a w zabytkowym kościele ewangelicko – augsburskim zainaugurowano cykl koncertów muzyki organowej i kameralnej.

 

Premier Morawiecki podczas lektury „Kurka”

• Premier Mateusz Morawiecki, podczas wizyty na Mazurach, udzielił wywiadu „Kurkowi Mazurskiemu”. Odnosił się w nim m.in. do uwag samorządowców skarżących się na to, że polityka obecnego rządu zmniejsza wpływy do ich budżetów. - Ci burmistrzowie i wójtowie, którzy się żalą, są przyzwyczajeni do takiego El Dorado, że deszcz pieniędzy na nich spadnie. Nie dbają przy tym o efektywność swego zarządzania – odbijał piłeczkę premier, zdradzając przy okazji, że Szczytno kojarzy mu się głównie z powieścią „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza.

 

Otwarcie ulicy Krzysztofa Klenczona w Szczytnie

• Krzysztof Klenczon ma wreszcie w Szczytnie swoją ulicę. Lider Czerwonych Gitar i Trzech Koron patronuje teraz ulicy noszącej dotąd nazwę Spacerowej. Akurat ten trakt wybrano nieprzypadkowo. Jak wyjaśniał burmistrz Krzysztof Mańkowski, to w tej okolicy – w pobliżu ruin zamku i bazy wodnej - przyszły gwiazdor polskiego bigbitu spędzał czas w młodości. Z kolei obecna na uroczystości siostra muzyka Hanna nie kryła wzruszenia. - Miło mi, że w naszym rodzinnym mieście tak się szanuje Krzysztofa – mówiła.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.