To już przedostatni numer „Kurka” w 2015 roku. Zgodnie z wieloletnią tradycją, zapraszamy naszych Czytelników do przypomnienia sobie najważniejszych, naszym zdaniem, wydarzeń minionych dwunastu miesięcy.

 

STYCZEŃ
Przeżyjmy to jeszcze raz (część 1)• U progu nowego roku wiele mówiło się o zarobkach i dietach naszych samorządowców. Rozpoczynająca się kadencja zainspirowała niektóre rady do odchudzenia często mocno rozdętych apanaży. Tak stało się w przypadku radnych powiatowych i miejskich. Ci ostatni w ubiegłych kadencjach rękami i nogami bronili się przed obniżeniem diet. Teraz jednak zmienili zdanie. W zależności od pełnionej funkcji obniżki wyniosły od 315 do 402 złotych. Lekkie zmniejszenie pensji o zawrotną sumę 190 zł spotkało nawet burmistrz Szczytna Danutę Górską, która wcześniej należała pod względem wysokości zarobków do krajowej czołówki, dorównując prezydentom Olsztyna, a nawet  i Warszawy. Mimo to burmistrz nadal dzierży palmę pierwszeństwa w rankingu płac, tyle tylko, że pośród włodarzy powiatu szczycieńskiego.
• W Gromie zainaugurowała działalność obywatelska szkoła samorządowa. Pierwszym prelegentem, który spotkał się z grupką mieszkańców i garstką lokalnych samorządowców był były senator i prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień. Przypominał m.in., jak 25 lat temu tworzono zręby samorządności w Polsce, przyznając jednocześnie, że nie wszystko w pełni się udało. Przy okazji przestrzegał, aby ostrożnie podchodzić do wypowiadanych przez polityków słów: - Oni bardzo często mówią o ojczyźnie, niepodległości, suwerenności, uczciwości, a tak naprawdę myślą tylko o jednym – wygrać następne wybory – mówił były prezes Trybunału Konstytucyjnego.
• I znów będzie o pieniądzach. Ponad 200 tys. zł wydało pięć samorządów powiatu na wypłaty odpraw i ekwiwalentów urlopowych włodarzom, którzy przegrali jesienne wybory w 2014 r. Największą finansową osłodę na pożegnanie z fotelem wójta gminy Rozogi otrzymał Józef Zapert – 50,8 tys. złotych. On też znalazł się na czele listy byłych włodarzy pod względem niewykorzystanych urlopów. Pozostało mu aż 26 dni wypoczynku. Z kolei w Jedwabnie odchodzący wójt Krzysztof Otulakowski okazał się bardzo hojny dla pracowników urzędu. Tuż przed pożegnaniem ze stanowiskiem przyznał im nagrody w  łącznej wysokości 45,5 tys. złotych. To się nazywa mieć gest.
• Naczelnik Wydziału Promocji i Projektów Europejskich Urzędu Miejskiego w Szczytnie Rafał Wilczek postanowił przenieść się do Purdy. Wygrał tam konkurs na stanowisko sekretarza gminy, pozostawiając szczycieński urząd w niemałej konfuzji. Władze miasta, zamiast szukać jego następcy, zlikwidowały wydział promocji, przekazując jego zadania innym komórkom. A naczelnik na odchodnym zdążył jeszcze zabłysnąć stwierdzeniem, że za negatywny obraz miasta w internecie odpowiada … lokalna prasa, w tym „Kurek”, pisząc o „sensacjach”.

LUTY
• Gdzie są protokoły z posiedzeń komisji? - nad rozwikłaniem takiej zagadki rodem z serialu „Z archiwum X” trudziła się Rada Gminy w Dźwierzutach. Braki ujawniła wewnętrzna kontrola, a dotyczyły one końcowego okresu ostatniej kadencji samorządu. Okazało się, że w zgromadzonych zasobach nie ma... 60 protokołów z posiedzeń poszczególnych komisji, w tym rewizyjnej. W szoku był przewodniczący rady Arkadiusz Nosek

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.