Jaki był mijający 2022 r.? Zaczynaliśmy go w pandemicznym reżimie, potem wybuchła wojna w Ukrainie, uruchamiając falę pomocy naszym wschodnim sąsiadom. Do tego mieszkańcom przyszło się zmagać z inflacją i narastającym kryzysem. Na naszym powiatowym podwórku był to kolejny rok sporów w miejskim samorządzie. Co jeszcze przyniosły nam minione miesiące? Zapraszamy na nasze coroczne podsumowanie.
STYCZEŃ
* Nowy rok przyniósł informację o wielkim sukcesie szczycieńskich śledczych. Po czternastu latach rozwikłali zagadkę zabójstwa mężczyzny, którego zwłoki w 2008 r. wyłowiono z jeziora Świętajno w okolicy Racibora. Okazało się, że do śmierci mieszkańca Kadzidła przyczyniła się jego żona, 54-letnia dziś Maria G. Choć brutalnej zbrodni dokonał jej kilkanaście lat młodszy kochanek, to ona mu w tym pomogła, zacierając ślady i zeznając nieprawdę. Mieszkająca na stałe za granicą kobieta została zatrzymana na terenie powiatu ostrołęckiego, podczas świątecznej wizyty u rodziny.
* Tak źle jeśli chodzi o dane demograficzne w powiecie szczycieńskim jeszcze nie było. Rok 2021 przyniósł rekordową liczbę zgonów, zbliżającą się do tysiąca. Zdecydowanie mniej było urodzeń, co sprawia, że nasz powiat zamieszkuje już poniżej 68 tysięcy mieszkańców, choć jeszcze kilka lat temu dane mówiły o przeszło 70 tysiącach. Na tak pesymistyczne statystyki wpływ miała pandemia, ale też utrudniony dostęp do służby zdrowia. Jedyną gminą, w której przybyło mieszkańców, była gmina Szczytno, ale i tam przypływ nowych obywateli okazał się mniejszy niż w latach ubiegłych.
* Początek roku to również dobre wiadomości. Urszula Piskorska, położna ze szczycieńskiego szpitala, zajęła drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie „Położna na medal”. Pani Ula od blisko trzydziestu lat towarzyszy kobietom w najpiękniejszym, a zarazem trudnym momencie, jakim są narodziny dziecka. W rozmowie z „Kurkiem” zdradziła, że każdą pacjentkę traktuje jak córkę i do każdej stara się podchodzić indywidualnie. O tym, że się to udaje i jest doceniane, świadczyły liczne komentarze pań, które zetknęły się z położną na medal.
* Już po raz 30. zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W czasie tego gorącego wydarzenia odbywające się w środku zimy, mieszkańcy powiatu znów wykazali się hojnością i dobrymi sercami. Mimo niesprzyjającej aury, zorganizowano wiele wydarzeń, nie zawiedli też kwestujący wolontariusze. Dzięki temu udało się zebrać ponad 170 tys. złotych.
LUTY
• Decyzją wojewody, z początkiem lutego w szczycieńskim szpitalu uruchomione zostały 42 łóżka dla pacjentów z podejrzeniem i zakażeniem koronawirusem. To oznaczało zawieszenie do odwołania funkcjonowania oddziałów dziecięcego oraz ginekologiczno – położniczego. - To decyzja wojenna, z którą się nie dyskutuje – komentowała dyrektor placówki Beata Kostrzewa. Dyskusję na ten temat wywołał jednak na sesji Rady Powiatu radny Zygmunt Rząp, uznając, że szczycieńscy samorządowcy zbyt łatwo pogodzili się z zawieszeniem działalności ważnych bądź co bądź oddziałów.