Dwa lata trwały prace adaptacyjne przystosowujące dawny biurowiec Lenpolu do potrzeb medycznych. W jednym miejscu znajdą się teraz rozproszone po Szczytnie gabinety lekarskie przychodni Elmed obsługującej w ramach POZ 11 tys. mieszkańców powiatu.
WSZYSTKO W JEDNYM MIEJSCU
Nowa siedziba przychodni mieścić się będzie przy ulicy Gnieźnieńskiej w dawnym biurowcu Lenpolu. Przeniesione zostaną tutaj wszystkie gabinety Elmedu działające dotychczas w obiektach przy ulicach Drzymały, Nauczycielskiej, Skłodowskiej.
- Nasi pacjenci będą teraz kompleksowo obsłużeni w jednym miejscu – cieszy się kierownik przychodni doktor Krzysztof Bączek.
W odnowionym i zmodernizowanym obiekcie przewidziano poradnie specjalistyczne, stomatologię, rehabilitację i podstawową opiekę zdrowotną. Będzie to spory zakład dający pracę 70 pracownikom, z czego połowa to lekarze zatrudnieni na umowę o pracę lub na kontrakty. Są to osoby nie tylko ze Szczytna. W poradni preluksacyjnej np. przyjmować będzie ordynator oddziału chirurgi urazowo-ortopedycznej w Szpitalu Powiatowym w Biskupcu Mirosław Rogoś. Elmed jako jedyny zakład opieki zdrowotnej w powiecie prowadzić będzie poradnię onkologiczną.
MINISTER ZMOBILIZOWAŁ
Doktor Bączek przyznaje, że do rozpoczęcia inwestycji dwa lata temu zmobilizowało go rozporządzenie ministra zdrowia nakazujące dostosowanie obiektów i gabinetów lekarskich do nowych wymogów. Gdy prace były już na ukończeniu, okazało się, że wyznaczony termin został przesunięty o trzy lata.
W piątek 10 października odbyło się uroczyste otwarcie nowej przychodni. Jej poświęcenia dokonał ks. Jacek Bacewicz.
Gratulacje i życzenia wpłynęły też od burmistrza i starosty. Ten ostatni podkreślał, że inicjatywa jest godna pochwały, tym bardziej, że kierownictwo przychodni nie domaga się wsparcia ze strony samorządu.
Doktor Bączek potwierdzał, że nie oczekuje pomocy finansowej, ale ubolewał jednocześnie, że władze samorządowe wykazują nikłe zainteresowanie problemami miejscowego środowiska medycznego - Od dziewięciu lat, odkąd prowadzę przychodnię, żaden starosta nie spotkał się z nami i nie spytał: Ludzie, czego wam potrzeba.
PRYWATYZACJA NIE JEST „BE”
Wśród zwiedzających pomieszczenia przychodni było wielu lekarzy, także tych, którzy wkrótce wprowadzą się tu do nowych gabinetów. Doktor Teresa Paciorkowska-Olbryś, która przyjmować będzie w poradni neurologicznej jest pod wrażeniem wykonanych prac.
- To przykład na to, że prywatyzacja nie jest wcale „be”
- zauważa doktor.
Czy nowa lokalizacja na peryferiach miasta nie spowoduje jednak odpływu pacjentów?
- Idą oni za lekarzem, a ja jestem tego żywym przykładem
– odpowiada doktor Joanna Pawłowicz-Radosz, która swój gabinet ma na ulicy Leśnej i, jak zapewnia, nigdy nie narzeka na nudę.
- Znam takich, którzy za doktorem Kozakiem pojechaliby na drugi koniec województwa
– dodaje szef Elmedu.
Może w takim razie elegancki wystrój przyciągnie nowych pacjentów?
- Nie liczę na to za bardzo, bo w Szczytnie, tak jak w innych miejscowościach, brakuje lekarzy. Gdyby byli chętni, zatrudniłbym nawet stu – deklaruje doktor.
Gdy rozpoczynał działalność do jego przychodni w ramach POZ zapisanych było jedynie 325 osób. Dziś liczba ta urosła do 11 tysięcy.
(o)/Fot. A. Olszewski, fotomontaż M.J.Plitt