Małe podszczycieńskie Dźwierzuty pamiętają o Krzysztofie Klenczonie. Z okazji 65-lecia jego urodzin na scenie miejscowego ośrodka kultury odbył się koncert, który na długo pozostanie w pamięci licznie przybyłej publiczności.
Postać i twórczość Krzysztofa Klenczona są bardzo bliskie mieszkańcom gminy Dźwierzuty. Zanim artysta na dobre rozpoczął swoją karierę tu, w małej wsi Rumy miał uczyć miejscową młodzież wychowania fizycznego. To między innymi zadecydowało o tym, że dwa lata temu lider Czerwonych Gitar i Trzech Koron został patronem Gimnazjum w Dźwierzutach. W szkole tej znajduje się izba pamięci, w której można oglądać liczne pamiątki po muzyku, udostępnione przez najbliższą rodzinę.
W minioną niedzielę 11 lutego mieszkańcy Dźwierzut mogli przypomnieć sobie utwory z repertuaru Krzysztofa Klenczona. Stało się tak dzięki koncertowi zorganizowanemu z okazji 65. rocznicy jego urodzin. Na scenie miejscowego GOK-u wystąpili uczniowie dźwierzuckiego gimnazjum, utalentowany piosenkarz, laureat ubiegłorocznego ogólnopolskiego konkursu piosenki Krzysztofa Klenczona Bartosz Kuśmierczyk oraz zespół folklorystyczny "Kurpiowska niespodzianka". Gwiazdą wieczoru był laureat wielu festiwalów i konkursów, znany szczycieński bard Jarosław "Jar" Chojnacki. Koncertowi towarzyszyła wystawa prac pochodzącego ze Szczytna malarza Andrzeja Cisowskiego, obecnie zamieszkałego w położonym blisko Dźwierzut Targowie.
- W Polsce utarło się obchodzić rocznice śmierci. A przecież urodziny są bardziej radosną okazją do wspominania zmarłych - mówi inicjatorka dźwierzuckiej imprezy Agata Lenkiewicz, Skarbnik Gminy, a jednocześnie wiceprezes powstającej Fundacji Klenczona. Udało się jej zaangażować do współpracy wielu życzliwych ludzi, w tym także sponsorów, którzy w całości sfinansowali koszty koncertu.
Dlaczego zorganizowała go w Dźwierzutach, a nie Szczytnie?
- Wszyscy mnie o to pytają a to trudny temat - odpowiada. - Cieszmy się, że powiat szczycieński pamięta o swoim wielkim artyście.
Pani Agata zgadza się z tymi, którzy przypisują Klenczonowi mistyczne zdolności. Wierzy, że stał się on mężem opatrznościowym gminy Dźwierzuty.
- Krzysztof Klenczon był człowiekiem wolnym, niepokornym, odważnie broniącym swoich wartości. Nadanie jego imienia Gimnazjum w Dźwierzutach przyniosło naszej gminie zbawienne skutki, czyli wolność i demokrację - mówi Agata Lenkiewicz, odnosząc się do lokalnych aspektów społeczno-politycznych.
(olan)
2007.02.14
Koncert w Dźwierzutach z okazji 65. rocznicy urodzin Krzysztofa Klenczona
(Kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć)
2007.02.14