Ludzie starsi narażeni są na liczne niebezpieczeństwa, w tym głównie oszustwa, kradzieże, przemoc w rodzinie czy zagrożenia w ruchu drogowym. O tym, jak im zapobiegać, dyskutowali uczestnicy kolejnej już debaty społecznej współorganizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Szczytnie. Zainteresowanie tematem przerosło oczekiwania pomysłodawców przedsięwzięcia.
NIE DAĆ SIĘ OSZUKAĆ
Debata społeczna poświęcona bezpieczeństwu osób starszych odbyła się w minionym tygodniu w sali konferencyjnej ratusza. Zainteresowanie nią przerosło oczekiwania organizatorów. Chętnych do uczestnictwa przyszło tak wielu, że trzeba było dostawiać dodatkowe krzesła. Udział w debacie wzięli przedstawiciele policji, WSPol, prokuratury, samorządów, szpitala oraz organizacji społecznych zrzeszających osoby starsze.
Komendant powiatowy policji insp. Cezary Gołota podkreślał, że spotkanie ma na celu uwrażliwienie seniorów na czyhające na nich zagrożenia i pokazać, jak się przed nimi ustrzec. Z przedstawionych danych wynika, że starsze osoby najczęściej padają ofiarą oszustw. Jednym z najpopularniejszych sposobów stosowanych przez przestępców jest metoda „na wnuczka”. - Dwa lata temu jedna z mieszkanek naszego powiatu straciła z tego powodu prawie 50 tys. zł – informował zastępca komendanta podinsp. Tomasz Michalczak. Zdarza się, o czym pisaliśmy w „Kurku”, że oszuści wykorzystują w swoim postępowaniu aspekt policyjny. - Często po telefonie od rzekomego wnuczka starsza osoba odbiera kolejny, gdzie dzwoniący przedstawia się jako policjant. Informuje, że sprawca jest namierzany i prosi o wpłatę pieniędzy – mówił zastępca komendanta. Policjanci radzili także seniorom, by nie wpuszczali do mieszkań obcych osób i unikali różnego rodzaju domokrążców, oferujących np. sprzedaż towarów po okazyjnych cenach.
POKAZY NACIĄGACZY
Podczas debaty poruszano również problem popularnych pokazów, podczas których proponowany jest zakup garnków, pościeli, czy urządzeń medycznych.