Samorządy w Polsce stosunkowo niewiele środków przeznaczają na ochronę środowiska atmosferycznego i klimatu. Słabo pod tym względem, oprócz Biskupca, wypadają miasta i gminy w województwie warmińsko-mazurskim, w tym także w powiecie szczycieńskim.

Ranking antysmogowy
Wicewójt Ewa Zawrotna zapewnia, że mimo niesprzyjającej sytuacji polityczno-gospodarczej na świecie gmina Szczytno nie wycofa się z programu antysmogowego. Do tej pory z finansowego wsparcia samorządu skorzystało ponad 120 rodzin

Dwutygodnik samorządowy „Wspólnota” opublikował kolejny ranking, tym razem dotyczący wydatków poniesionych na ochronę środowiska atmosferycznego i klimatu w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Pod uwagę wzięto lata 2018-2021. Wnioski nie są optymistyczne, bowiem kwoty przeznaczone na ten cel stanowiły mniej niż pół procent całych budżetów, a jeśli wziąć pod uwagę tylko wydatki inwestycyjne – niespełna 3 procent.

Najwięcej środków na ochronę powietrza i klimatu przeznaczają jedne z najbogatszych gmin w Polsce, na terenie których funkcjonuje Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów: Kleszczów (łódzkie) – 5232 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca i Rząśnia (łódzkie) – 4926 zł. W województwie warmińsko-mazurskim bezapelacyjnym liderem jest Biskupiec - 1103 zł, a kolejne miejsce zajmują Świątki – 506 zł.

W powiecie szczycieńskim na czele tej klasyfikacji jest gmina Szczytno. Z kwotą 43 zł zajmuje w województwie 10. miejsce.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.