Najbogatszą gminą w powiecie szczycieńskim jest Jedwabno. Dochody z podatków, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, są tu blisko dwukrotnie wyższe niż w Dźwierzutach i aż trzykrotnie wyższe od Rozóg. Największy wzrost w porównaniu do roku ubiegłego odnotowano w Pasymiu.

Ranking bogatych gmin
Kierowany przez burmistrza Cezarego Łachmańskiego (z lewej) samorząd pasymski zanotował największy awans w rankingu. Gmina Rozogi wciąż okupuje ostatnie miejsce. - To już tradycja – przyznaje wójt Zbigniew Kudrzycki

TYLKO W ŚWIĘTAJNIE SPADŁO

Ministerstwo finansów opublikowało w ubiegłym tygodniu wysokości dochodów podatkowych osiągniętych przez poszczególne samorządy w roku 2016. Kwoty podane są w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W skali kraju na pierwszym miejscu już od lat jest Kleszczów w województwie łódzkim. Na jednego mieszkańca przypada tam blisko 32 tys. zł. To efekt wysokich wpływów z podatku od nieruchomości i opłaty eksploatacyjnej. Na terenie gminy zlokalizowane są bowiem: Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów oraz największa w Polsce i Europie elektrownia opalana węglem brunatnym - Elektrownia Bełchatów. Kolejne miejsca zajmuje Rząśnia (łódzkie) – 8,4 tys. zł i Kobierzyce (dolnośląskie) – 5,8 tys. zł. W województwie warmińsko-mazurskim największe wpływy osiągnęła gmina Elbląg – 2,2 tys. zł, przed gminą Giżycko – 2,1 tys. zł i Dywitami – 2,0 tys. zł. Siódmy wynik zanotowała najlepsza, po raz kolejny w powiecie szczycieńskim, gmina Jedwabno – 1,8 tys. zł. W powiecie szczycieńskim najwyższy skok, w porównaniu do roku ubiegłego, zanotował Pasym, awansując z szóstego na drugie miejsce.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.