Publikujemy trzeci odcinek raportu o stanie bezpieczeństwa opracowany na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców Szczytna kilka miesięcy temu. Jego autorami są pracownicy naukowi WSPol. Zebrane wnioski posłużą do stworzenia programu zmierzającego do poprawy stanu bezpieczeństwa. Debata nad nim odbędzie się na wrześniowej sesji Rady Miejskiej w Szczytnie.
3. STYCZNOŚĆ Z PRZESTĘPCZOŚCIĄ
Czy w ciągu ostatnich trzech lat był/była Pan/Pani ofiarą przestępstwa?
tak - 27,8%
nie - 72,2%
Jak widać z powyższego wykresu 27,8% respondentów w ciągu ostatnich trzech lat było ofiarą przestępstwa, jednak spośród nich tylko jedna trzecia powiadomiła o tym policję.
Na uwagę zasługują powody, dla których mieszkańcy Szczytna nie informują policji o fakcie stania się ofiarą przestępstwa. Z wypowiedzi badanych wynika, że główną przyczyną było to, iż w ich ocenie poniesione straty były stosunkowo niewielkie, a policja niechętnie zajmuje się takimi sprawami. W dalszej kolejności, stosunkowo niewielki odsetek respondentów stwierdził, iż powodem niezgłaszania przestępstwa był brak wiary w skuteczność działań policji zmierzających do wykrycia sprawcy oraz odzyskania utraconego w wyniku przestępstwa mienia.
Czy zgłosił/zgłosiła Pan/Pani ten fakt policji?
tak - 33,6%
nie - 66,%.
(kaem)
2005.07.06