Ratuszowa wieża latem, to coś zupełnie innego niż ratuszowa wieża zimą. Tylko z zewnątrz wygląda identycznie. Jej wnętrze, z uwagi na brak ogrzewania, jest niedostępne w okresie od późnej jesieni do wiosny. Nikt tam wówczas nie wchodzi poza ekipą techniczną obsługi zegara i dzwonów oraz przekaźników internetowych zainstalowanych na szczycie budynku. Wewnątrz obiektu panuje ziąb okrutny, a także naturalna wilgoć, jak to w pomieszczeniach nieogrzewanych, o surowych, zimnych ścianach.

Ratuszowa wieża latem
Namawiam do odwiedzenia wieży ratuszowej

Kiedy nadchodzi czerwiec wszystko ulega zmianie. Staraniem Urzędu Miejskiego w Szczytnie, wieżowe pomieszczenia zostają przewietrzone i wysprzątane, a okna umyte. Zwłaszcza owe okna, to ważna sprawa, bo w końcu jest to wieża nazywana widokową, zatem coś tam należy przez okienne szyby zobaczyć. Szczerze mówiąc nie żadne „coś”, ale caluteńkie Szczytno i dopiero z tej perspektywy widać, jakie to piękne miasto, jakże malowniczo usytuowane w przyrodzie. Kiedy spacerujemy ulicami, nie wszystko potrafi ucieszyć nasze oko. Zdecydowanie razi paskudna powojenna odbudowa ulicy Odrodzenia z handlowymi pawilonami i kilka jeszcze innych fragmentów zabudowy miejskiej. Natomiast, kiedy spojrzymy z góry na całość, to możemy być prawdziwie dumni z naszej „bramy Mazur”.

Kiedy już obiekt przestaje straszyć resztkami pozimowej degradacji, zostaje przekazany czasowo, na zasadzie stałej umowy, Towarzystwu Przyjaciół Muzeum w Szczytnie, wraz ze stosowną finansową dotacją. Zadaniem TPM jest przygotowanie we wnętrzu szeregu atrakcyjnych wystaw o charakterze edukacyjnym, a także zorganizowanie stałej, kilkumiesięcznej opieki nad całością ekspozycji oraz udostępnienie widoków z wieży turystom. Co do edukacyjnych wystaw, to stałym partnerem TPM w ich przygotowaniu jest Szczycieńskie Towarzystwo Przyrodnicze. Jeśli chodzi o zwiedzających, zainteresowanych obejrzeniem panoramy Szczytna z poziomu 12. piętra typowego współczesnego wieżowca, bo tak wysoka jest nasza wieża, to w poprzednim sezonie było ich około 2000.

Tegoroczne letnie otwarcie wieży ratuszowej odbyło się w dniu 16 czerwca.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.